Auto-Created-3
01 Ağustos 2023 ( 57 izlenme )
Reklamlar

Akaryakıta Yeni Zam! Bir litre LPG 16 lirayı geçecek

Akaryakıt fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bugün motorine yapılan zamdan sonra yarın LPG'ye de büyük zam bekleniyor. Fiyatı 2 lira artan otomobil benzininin litresi 16 lirayı geçecek.

Döviz kurlarındaki oynaklık, Brent petrol fiyatlarındaki artış ve KDV ve ÖTV oranlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatları zam sonrası yükselmeye devam ediyor. Gece yarısı dizel dalgalanmasından sonra, bu gece korkunç bir LPG dalgalanması var. 2 Ağustos Çarşamba gününden itibaren otomobil benzininin litresi 2 lira artacak.

Bir litre LPG kaç liraya mal olacak?

Zam sonrası LPG fiyatı İstanbul'da 16 liradan 25 kuruşa, Ankara'da 16 liradan 16 kuruşa, İzmir'de 15 liradan 87 kuruşa çıkacak.

Fiyat sürekli artıyor

Akaryakıt fiyatları son zamanlarda arttı. 21 Temmuz'da motorine 1 lira 55 kuruş, 25 Temmuz'da benzine 2 lira, 26 Temmuz'da LPG'ye 24 kuruş zam yapıldı ve bugün motorine 2 lira zam yapıldı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesi ile KDV'siz rafineri satış fiyatı elde edilmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatının hesaplanmasında Akdenizİtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafinaj piki verilen bir fiyat değişim farkından belirlenir. Bu hesaplamaya göre distribütörlerin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirkete ve şehre göre biraz değişebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye İşsizlik Oranları Açıklandı Dedektör İle Sahilde Gezerek Ziynet Eşyalarından Ek Gelir Sağlıyor "Kayıt dışılığın ve fiyat artışlarının önüne geçecek" ÜZÜCÜ HABER