Auto-Created-3
12 Mart 2023 ( 80 izlenme )
Reklamlar

ABD'li yayıncıya özel röportaj veren Erdoğan'a açıkça soruldu: Sizce 2023 seçimini kazanabilir misiniz?

ABD'li yayıncıya özel röportaj veren Erdoğan'a açıkça soruldu: Sizce 2023 seçimini kazanabilir misiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li yayın kuruluşu PBS'ye özel bir röportaj verdi. Moderatör Erdoğan: "2023 seçimlerini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?" diye sorulduğunda, "Şu anda seçimleri kazanma kaygımız yok. Halkımızın bize olan güveni devam ettiği sürece bizi kimse tutamaz. Çünkü başka alternatifimiz yok.” cevabını verdi

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li yayın kuruluşu PBS'nin konuğu olarak dış politika ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"BEN MEYDANLARIN DİLİNİ İYİ BİLİRİM"
"2023 seçimlerini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz yoksa Türkiye farklı bir yöne mi gidiyor?" Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulduğunda, "Şu anda seçimleri kazanma kaygımız yok. Meydanların dilini iyi bilirim. Açılışlarda, meydanlarda yapılan mitinglerde on binlerce insanı toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan güvenini gösterir. Halkımız bize bu kadar güvendiği sürece kimse bizi tutamaz çünkü başka bir alternatifimiz yok.” dedi.

"ENFLASYON AŞILAMAZ BİR TEHLİKE DEĞİLDİR, BEN EKONOMİSTİM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'deki enflasyon sorununun nasıl çözülebileceğine" ilişkin soruya karşılık da şunları söyledi; "Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Ama Amerika'da bile bugün raflar boş, Fransa'da raflar boş, Almanya'da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde ürünler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar diğer zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir sıkıntıdır ama yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu sıkıntıyı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye'nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor."

"BU KONU EN ÇOK BİZİ RAHATSIZ EDİYOR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek çoğu sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye doğru gidecek diye düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine de "Tabii bu konu en çok bizi rahatsız ediyor. Zira 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların büyük kısmı Arap'tır, biz bunları misafir ediyoruz." dedi.

"İLK ETAPTA 1 MİLYON SURİYELİ MİSAFİRİMİZİ KENDİ TOPRAKLARINA GÖNDERMEK İSTİYORUZ"
Türkiye'de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde doktor, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti; "Bu kadar vasıflı insanlar sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen desteği onlara da verdik. Fakat biz şimdi yeni bir adım attık. O da şu, özellikle Suriye'nin kuzeyinde belli bir bölgeyi şu anda briket evlerle inşa ediyoruz. Bu briket evler 2 artı 1 şeklinde. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Hedefimiz ilk etapta 100 bin konut yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Peki niçin bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmesine katlanmak mümkün değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği'nden olsun birçok yerlerden destekler istedik. Ama maalesef bu destekleri alamadık. Birçok liderle benim özel görüşmelerim oldu. Fakat öyle de olsa böyle de olsa Türkiye kendi milli bütçesinden ve STK'ların gayretleriyle bu konutları yaptı. Hedefimiz şimdi 250 bin briket eve bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli misafirlerimizi yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek." Erdoğan, Türkiye'deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada hedefin ilk etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Küresel piyasalarda Powell'ın açıklamaları Bakan Nebati ve Kılıçdaroğlu Arasında Yatırım Polemiği Başladı Aile Destek Programı kapsamında sosyal yardım ödemeleri hesaplara ne zaman yatacak? Tarım ve Orman Bakanlığı Yüzlerce Personel Alacak! İşte Kadrolar...