Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 73 izlenme )
Reklamlar

4 olasılıklı asgari ücret senaryosu masada! Son ihtimal de gerçekleşirse çalışanlar rahat bir nefes alacak.

4 olasılıklı asgari ücret senaryosu masada! Son ihtimal de gerçekleşirse çalışanlar rahat bir nefes alacak.

Asgari Ücret Komisyonu'nun Aralık ayının ilk haftasında toplanması beklenirken vatandaşlar da oldukça merak ediyor. Tarih yaklaştıkça tahminler de gün yüzüne çıkıyor. Hükümetin açıklamalarında, "enflasyonun altında kalmayacağı" vurgusu yapılan lobide asgari ücret artışı için 4 farklı senaryo tartışılıyor.

Son aylarda fiyatların kademeli olarak yükselmesi, enflasyondaki yükseliş, kurdaki yükseliş ve hayat pahalılığı vatandaşların sırtını döndü. Bu kapsamda Temmuz ayında toplanan asgari ücret 5 bin 500 TL'ye ulaştı. Milyonların gözü şimdi Aralık ayında başlayacak komisyon toplantılarında belirlenecek yeni asgari ücret artışında.

İLK TOPLANTI ARALIK AYININ İLK HAFTASI YAPILACAK
Asgari ücretlilerin beklediği Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayının ilk haftasında ilk toplantısını yapacak. İşçi, işveren ve hükümetten 5 temsilciyi bir araya getiren komisyon, yeni yılda uygulanacak asgari ücreti belirleyecek.

Öte yandan milyonlarca insanın merakla beklediği asgari ücret zammında 4 farklı senaryo üzerinde duruluyor. Ocak 2023 itibariyle asgari ücrete yüzde 24 ila yüzde 55 arasında zam yapılması kulislerin bir numaralı konusuyken bu 4 senaryo ise şu şekilde... Bunlardan ilki, asgari ücrete yüzde 24 artış gelmesi halinde yeni rakamın 6.800 TL olacağı yönünde. Üzerinde durulan bir başka senaryo da yüzde 40'lık artış. Eğer bu olasılık gerçekleşirse asgari ücret 7.700 liraya yükseltecek. Bir diğer seçenek de yüzde 47'lik artış olması. Bu şekilde olursa asgari ücret 8.085 TL'yi bulacak.

ÇALIŞANIN UMUDU SON OLASILIK
Üzerinde durulan son olasılık ise yüzde 55'lik bir zammın yapılması. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse asgari ücret 8.500 TL'ye yükselecek ve enflasyon altında ezilen çalışanlar böylece az da olsa rahat bir nefes alacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rekabet Kurumu'ndan Nesine.com'a 77 milyonluk ceza Dolar/TL dün 19,84'ten 19,91'e kadar yükseldi Rusya'nın teklifini kabul ettik. İşte, Türkiye'den Avrupa'ya doğalgaz dağıtımı yapılacak merkezin kurulacağı bölge Nüfus cüzdanı, ehliyet ve noter harçlarına yeni yıl zammı!