Auto-Created-3
06 Aralık 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

10 bin yeni polis alımı yapılacak! İşte aranan şartlar ve alacakları maaş

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, basın bilgilendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, yakında gerçekleştirilecek 10 bin yeni polis alımını duyurdu. Bu beklenen alımlarla ilgili merak edilen detaylar da paylaşıldı.

Yapılan açıklamaya göre, alımı kazanan polis adayları Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri'nde (POMEM) eğitim sürecine başlayacak. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar, ülkenin çeşitli bölgelerinde görevlendirilecekler. Bu yeni alım için atanacak polis memurları, görev süresi boyunca 30 bin TL maaş alacaklar.

Polis maaşları, enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte her yıl güncellenmektedir. Halihazırda bir polis memuru ortalama 29 bin 525 lira, bir başkomiser ise 32 bin 626 lira maaş almaktadır. 2023 Ocak itibarıyla yapılan güncellemelerle birlikte, başkomiser maaşı 46 bin 540,98 liraya, polis memuru maaşı ise 42 bin 117,41 liraya çıkacaktır.

Polis alımları için adaylarda aranan genel şartlar şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Lisans, önlisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
  • KPSS'de Bakanlıkça belirlenen taban puan veya üzerinde puan almış olmak (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60,00, önlisans mezunları için 2022 KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 65,00),
  • Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için belirlenen puanın en az %80'ini almış olmak,
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yapılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak).

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakaya kalanların bedelli askerlik ücretleri ne olacak? 6 şirketin sermaye artırımına onay Tam Kapanmayı Özel Yatında Geçiren Gökhan Çıra, Selin Ciğerci ile Olan Fotoğrafına Gelen Bir Yoruma Küfretti Bakan Özhaseki: "Hem kredi hem hibe desteği vereceğiz"