Anasayfa
14 Mart 2023 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk

Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk

Son dakika: Avrupa Merkez Bankası, baz faizi 75 baz puan artırarak yüzde 2'ye çıkardı. Faiz 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, son 2 ayda faiz artışı 1,5 puan oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. ECB, faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 2009'dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 2'ye yükseltti. Bu kararla ECB iki ayda faiz oranlarını 1,5 puan artırdı.

Önümüzdeki ay için 50 baz puanlık bir artış daha bekleniyor.
ECB'nin Aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı yapacağı kesin iken, 75 baz puanlık artış ihtimali değerlendiriliyor. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası, geçen ay yaptığı toplantıda faiz oranlarını 24 yıllık tarihinde ilk kez 75 baz puan artırarak yüzde 1.25'e yükseltti.

AVRUPA'DA ENFLASYON REKOR DÜZEYLERDE
Euro bölgesinde Ağustos'ta yüzde 9,1 olan yıllık enflasyon, Eylül'de yüzde 9,9'a çıkarak rekor kırdı. 18 ülkede enflasyon çift haneli oldu. Enflasyonun en fazla hissedildiği ülke yüzde 24 ile Estonya olurken, onu yüzde 22 ile Litvanya izledi. Almanya'da enflasyon son yılların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 10'a yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ünlü Astrolog Aysun Koç'tan Savaşa Dair Ürküten Yorum: Bu Gece Kıyamet Kopacak TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini değerlendirdi Köprü ve otoyol ücretlerine zam geldi NEŞET’İN LEYLA’ sı