Anasayfa
26 Eylül 2023 ( 22 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası'nın son kararı döviz korumalı mevduat faizlerini düşürecek mi?

Merkez Bankası'nın son kararı kur korumalı mevduat faizlerini düşürecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. Bankaların Türk Lirası (TL) dönüşüm kuru ile korunan hesaplara düşük faiz oranı sağlamasının önü açıldı. Peki bu düzenleme KKM'ye olan ilgiyi azaltacak mı?

Bankalar KKM hesaplarına en az ana faiz oranına eşit faiz ödemek zorunda kaldı.

Yeni kararla bankalar, kur korumalı hesaplara temel faiz oranının (%30) altında faiz oranları sunabilecek.

Bu hamle standart TL mevduatı desteklerken KKM'ye ödenen faiz artık eskisi kadar cazip olmayacak.

TCMB'nin hedefi standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmaktır. KKM’den çıkışın zaman içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) göre KKM'nin büyüklüğü 15 Ağustos'ta 3 trilyon 410 milyar TL ile zirveye ulaştı.

Takip eden ayda KKM'nin büyüklüğü 101,4 milyar TL azalarak 15 Eylül'de 3,31 trilyon TL'ye ulaştı.

Yeni düzenlemeyi BBC Türkçe'ye değerlendiren Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, "Bankalar bundan sonra KKM'ye yüksek faiz ödemeyecek" deniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

K'OCASININ YAŞAM F'İŞİNİ AZ DAHA ÇEKİYORDU Sonrasında yaşananlar inanılmaz gerçekten. Vay Be.. Çocuklarına verdikleri isim çok tepki çekti Elazığda Hastaneden Kaçan Deliler ve Geri Dönüş Hikayesi Skandal Ses Kayıtları Ortaya Çıktı: Milyonlar Koronadan Ölürken Dünya Sağlık Örgütü Bakın Ne Yapmıș!