Anasayfa
14 Mart 2023 ( 40 izlenme )
Reklamlar

BDDK kararı sonrası şirketler varsa...

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç BDDK'nın TL ticari kredileree getirdiği yeni koşullarıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Öztok Altınsaç, Türkiye’de Döviz açığı olduğunu ve reel kesimin elinde döviz tuttuğunu bu dövizin TL’ye dönüp ticarete aktarılmasını gerekliliğini düşünen bir ekonomi yönteminin olduğunu söyledi.

Öztok Altınsaç, sözlerine şu şekilde devam etti:

Türkiye’nin bir döviz açığı var ve bu döviz açığını telafi edemiyor. O yüzden de döviz elde etme adına sıksık olarak yeni regülasyonlar duyuyoruz. Duyduğumuz bu regülasyonların fazlası dövizi içeriden gerçekleştirmeyi ve içerinin döviz talebini engellemekle alakalı zira biz dışardan taze para bulamıyoruz. BDDK ve Merkez Bankası kanalıyla aşağı yukarı iki aydır reel kesime detaylı kanallardan döviz sattırmaya çalışılıyor. Anlaşılan bu yeterli gelmedi, bundan dolayı bu tarz bir uygulamaya geçildi.

Bunun bir evvelinde de bankalara kredi dışında şayet belli ölçütü karşılamıyorsa bu sağlanan kredileri 500 baz puanlık risk fazlasınluklu hesabı dahil olacağını denilmişti. Dolayısıyla krediler dövize kaçmasın diye maliyetli duruma getirilmişti. Bunun büyümeyi yavaşlatmaktan ziyade bilhassa dövizle alakalı olmasından bahsetmiştik ve bunun bir kademe daha ilerisi geldi zira reel kesimin elinde çoktan döviz tuttuğu düşünülüyor.

Bu dövizin normalde TL’ye dönüp ticarete aktarılması gerektiği düşünen bir ekonomi idaresi var. Oysaki reel kesim elindeki dövizin büyük bir bölümünü nakit akışı amacıyla kullanıyor. Genellikle büyük şirketler bunun dışında ileriye yönelik bilanço idaresine daha sıhhatli gerçekleştirmek amacıyla tutuyor. Burada çıkan pozisyonda çoktan döviz tutmayın üç ay sonra gereksiniminiz olacak dövizi şuandan tutmaya başlamayın gibi mesajlar veriliyor.

“Bu hal şirketleri diğer alanlara çekebilir”
Öztok Altınsaç, atılan bu adımlarla beraber eurobond’un bu uygulamaya dahil olmadığını bu sebeple sınırlı da olsa eurobond'a ve bir oran fonlara para kayabileceğini söyledi.

Öztok Altınsaç, ilaveten sözlerine şu şekilde devam etti:

Onun dışında tehlikeli gördüğün birkaç vaziyet var. Şirketlerin vatan dışında var olan iştirakleri varsa o bölgeye para çıkartabilirler. Bu belki gelecekte engellemeye çalışılır bunun dışında şirketler kâr payı da dağıtabilir, ben temettü dağıtırım der ve şirketten para çıkar. Bu da istemediğimiz bir şey. Çünkü biz şirketlerin kaynakları artsın, ekonomide kapladıkları yer büyüsün ve ticarete daha çok dahil olsunlar istiyoruz. Son olarak bir de enerji ve emtia işi yapanlar direk emtia toplayabilirler, erken stoklamaya de başlarlarsa daha erkenden alım olur ve dışalım bu anlamda patlar. Daha çok dövize gereksinimiz olur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ormanda doğan kızın fotoğraflarını görünce şok olacaksınız Öğrencinin Karnesine Öyle Bir Not Yazdı ki Görenler Hayret İçerisinde Kaldı.. İşte o Notlar Y'orumda Babasının telefonunu kurcalayan genç kız Gördüklerinden sonra in’tihara kalkıştı. Detaylar>> Listede Büyük Sürpriz : DETAYLAR YORUMDA