Anasayfa
26 Eylül 2023 ( 34 izlenme )
Reklamlar

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme dönemi! Karar Resmi Gazete'de yayınlandı

Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde önemli bir değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan değişiklikle birlikte katılımcılar, sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu olarak çekebilecekler. Bu toplu ödemeler; konut alımı, evlilik, doğal afetler ve eğitim harcamaları gibi özel durumlar için kullanılabilecek.

Değişiklikle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme dönemi resmiyet kazandı. Katılımcılar, sözleşmelerini sonlandırmadan önce birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını çekebilecekler. Bu, özellikle konut alımı, evlenme masrafları, doğal afetlerin yol açtığı zararların giderilmesi ve eğitim için önemli bir finansal destek sağlayacak.

Doğal afet ve eğitim durumlarında, kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı sunulacak. Eğitim amaçlı yapılan kısmi ödemeler için sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olarak belirlendi. Ancak doğal afet durumunda bu süre şartı aranmayacak.

Öğrenciler, eğitim masraflarını karşılamak için kendi hesaplarından kısmen ödeme alabilecekler. Bu sistem, öğrencilere 4 yıl boyunca eğitim masraflarını finanse etme imkanı sunacak ve aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak kullanılabilecek.

Kısmen ödeme hakkından faydalanmak için, sözleşmelerin en az 5 yıl süreyle yürürlükte olması gerekiyor ve katkı payı ödenmiş olmalıdır. Ayrıca her 5 yılda bir kısmi ödeme hakkından yararlanılabilecek.

Kısmi ödeme başvurusu yapan katılımcılar, sözleşmelerini 3 yıl süreyle sonlandıramayacaklar. Bu düzenleme, katılımcıların finansal planlamalarını daha sağlam temellere oturtmalarına yardımcı olacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan'ın Doktorundan Olay Açıklama. ... Babam 20 senedir s-gara içiyor, geçenlerde a-kci-ğerleri i-flas aşamasına gelmişti ki, doktorun önerdiği bu sebze babamın imdadına yetişti.. Memurların ve memur emeklilerinin maaş zammına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı Memurlar ve emekli memurlar için toplu iş sözleşmesi başlıyor!