Anasayfa
29 Nisan 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'deki İlk Uzay Yolcuları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Atatürk Havalimanı'nda TEKNOFEST'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada TEKNOFEST'in kendi alanında marka haline geldiğini belirterek, "Türkiye'de teknoloji ekosistemi oluşturmak için büyük çaba sarf ettik. Bugün yıllar önce diktiğimiz fidanların kök saldığını ve artık meyve vermediğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum."


Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'te yaptığı konuşmada Türkiye'nin ilk astronotlarını da duyurdu.

“1 yedek ve 1 asil uzay yolcumuzu belirledik. Uzay yolcumuz, ülkemizin değerli üniversiteleri ve araştırma enstitüleri tarafından hazırlanan 13 farklı deneyi gerçekleştirecek. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023'ün son çeyreği olarak planlanıyor.

Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever'in Türkiye'nin ilk uzay yolcusu olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeşimiz Alper Gezeravcı, Hava Kuvvetleri'nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilottur. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 14 gün kalacak. Yerine gelen isim Tuva Cihangir, Atasever'dir" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sağlık durumuyla ilgili yeni açıklama... O DETAY KAHRETTİ AYRINTILAR C.nsel ilişki itirafıyla gündeme gelen Survivor Aleyna Kalaycıoğlu'ndan yarışma hakkında skandal sözler! 'Adada gece yarısı. Tesettüre girdi Bakan Ersoy tarihleri ​​tek tek paylaştı! Türkiye ilk 6 ayda 23 milyona ulaştı