Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 92 izlenme )
Reklamlar

Yeni yıl yaklaşırken Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret maratonu bugün başlıyor. İşte masaya yatırılan rakamlar

Yeni yıl yaklaşırken Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret maratonu bugün başlıyor. İşte masaya yatırılan rakamlar

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret artışı için maraton bugün resmen başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Türkİş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'u kabul edecek. Taraflar asgari ücret anlaşmasının takvimini belirleyecek. Öte yandan, tablodaki rakamlar neredeyse gerçeğe yakın olacaktır. İşçi ve işverenler asgari ücret beklentilerini dile getirmeye başlarken, müzakere masasında 8 bin ila 10 bin lira öne çıkıyor.

Milyonlarca vatandaşın gelirini belirleyecek olan 2023 asgari ücret zammı için maraton bugün başlıyor. 7 milyona yakın işçiyi doğrudan, dolaylı olarak da tüm vatandaşları etkileyen yeni asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak mutabakatı ile belirleniyor.

BUGÜN İLK TOPLANTI YAPILACAK
Bu kapsamda bugün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in eşlik ettiği Asgari Ücreti Tespit Komisyonu, TÜRKİŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un katılımıyla toplanıyor. Yeni ücretlere ilişkin çalışma planının toplantıda netleşmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
İşçi ve işverenler asgari ücret beklentilerini dile getirmeye başlarken, müzakere masasında 8 bin ila 10 bin lira öne çıkıyor. İş dünyası, servet oranı enflasyonun üzerinde olan bir artış istiyor. Ancak komisyon toplantısı öncesi kulislerde konuşulanlara göre, komisyon huzurunda taraflar arasında diyalogların olduğu ortaya çıktı. Bu gelişme milyonları daha fazla heyecanlandırırken, dev şirketlerin yüzde 50'lik artışa sıcak baktığı söyleniyor.

Şu anda 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 artırılırsa enflasyon beklentilerine göre 7 bin 700 TL'ye, işveren beklentilerine göre yüzde 50 artışla 8 bin 250 TL'ye çıkması bekleniyor. Ancak yeni ücretin 8 bin liradan aşağı olmayacağı neredeyse kesin.

"İŞLETMELERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR ÜCRET ARAYIŞINDAYIZ"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret artışının hayali değil gerçekçi bir rakam olacağını söyledi: “Birçok rakam dile getiriliyor. Şirketlerin adil bir şekilde ödeyebileceği bir ücret arayışı içindeyiz. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. İşçi maaşları konusunda şirketin kapısını kilitleyen bir rakam olmayacak. Artış oranını işçi ve işveren anketleri belirliyor” dedi.

İŞVERENİN MALİYETİ 12 BİN LİRA
Asgari ücrete yapılacak olan %50'lik bir zam işverene hemen hemen 4.000 TL'ye yakın bir maliyet oluşturacak. Yüzde 5 SGK Prim Desteği ile yüzde 50 zam sonrası bir işçinin toplam maliyeti 11 bin 750 TL'ye ulaşacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD'de borç tavanı müzakereleri yine tıkandı Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilginden 3600 Ek Gösterge Açıklaması Mayıs Ayı Sonunda Açıklama Yapacağız 2,5 milyarlık vurgunda aranan Sedat Ocakçı yurt dışına kaçma hazırlığındayken yakalandı Anneler Günü bereketi! Antalya'dan tam 33 ülkeye 70 milyonluk çiçek ihracat ediliyor