Auto-Created-3
02 Nisan 2023 ( 87 izlenme )
Reklamlar

TUSAŞ ABD'den talep edilen F16'ları Türkiye'de üretmeye talip

TUSAŞ ABD'den talep edilen F16'ları Türkiye'de üretmeye talip

F35 projesinden çıkarılan Türkiye'nin, F16'ların Türkiye'de üretilmesi için ABD'den talepte bulunduğu ortaya çıktı. Geçmişte F16'ların üretiminde rol oynayan Türkiye'nin bu uçaklarının TAI tesislerinde üretilebileceği belirtilirken, sürecin ABD'nin iznine bağlı olacağı belirtildi.

ABD tarafından F35 projesinden çekilen Türkiye, bugüne kadar 'ara hava aracı' ihtiyacını karşılamak üzere mevcut uçaklarında 40 adet Lockheed Martin yapımı 4.5'inci nesil F16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 savaş uçağına sahip. Milli Muharip Uçak (MMU) projesi tamamlandı. 2 modernizasyon kiti satın almak için talepte bulundu.

F16'ların Türkiye'ye satışı için ABD Kongresi'nin onayı gerekirken, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin ABD'den talep ettiği F16 uçağının üretimi, montajı veya modernizasyonunda yer almak isteyip istemeyeceği sorusuna Kotil, "Üretim kabiliyetimizle buna talip olduğumuzu söyledik. Lockheed Martin'e şunu söyledik: F16'yı toplayabildik, oradan ekipler geldi, ne yaptığımızı onlarda gördüler. Buna talip olabiliriz" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tesla, Türkiye'de fiyatlarında 400 bin TL'ye kadar indirime gitti Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklamalar geldi Ne hallere düştük. Yazık! >> Türkülere konu olan 'Gesi Bağları' şehirleşme nedeniyle yok oluyor