Anasayfa
26 Eylül 2023 ( 45 izlenme )
Reklamlar

Türkülere konu olan 'Gesi Bağları' şehirleşme nedeniyle yok oluyor

Kayseri'nin Melikgazi ilçesine bağlı Gesi Mahallesi'nde üzüm yetiştirilen bağlar, şehirleşme nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Bu bağlar, geçmişte pek çok türküye konu olmuş ve bölgenin kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturmuştu. Ancak şehirleşmenin artması ve bağlara bakım yapılmaması nedeniyle bu önemli kültürel mirasın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Gesi Mahalle Muhtarı Yusuf Çelebi, üzüm bağlarının yüzde 80'inin kaybedildiğini ifade ederek, "Üzüm bağlarımıza şu an bakılmıyor, bakılan sayılı bağlarımız var. Üzüm bağlarımızın yüzde 80'ini kaybettik. Bağlarımız, şu an yapılaşmaya ve betonlaşmaya terk edilmiş vaziyette. Geriye kalan üzüm bağlarımızda bakım olmadığından ve arsalar para ettiğinden dolayı burada da bağcılık kalmayacak. Gesi Bağları artık sadece türkülerde kalacak." şeklinde konuştu.

Bu durum, üzüm bağlarının geleneksel tarım yöntemleriyle işlenmemesi ve şehirleşmenin artması gibi faktörlerin birleşimiyle gerçekleşen bir olaydır. Bağların korunması ve geleneksel tarım yöntemlerinin sürdürülmesi için girişimlerde bulunulması önemlidir. Ayrıca, bu tür kültürel mirasların korunması ve gelecek nesillere aktarılması da büyük önem taşır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kimse bunu beklemiyordu 52 yaşındaki Metin Sabancı’nın fotoğrafını yeğeni paylaştı. Uyurken Neden Bir Şeylere Sarılma İhtiyacı Hissedir? İşte Altında Yatan Gerçek Neden! Emre, 19 yaşında üniversite sınavlarına hazırlanan bir gençti.