Auto-Created-3
10 Nisan 2023 ( 83 izlenme )
Reklamlar

"Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıkıyor" iddiasından sonra TOKİ'den yalanlama mesajı geldi.

"Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıkıyor" iddiasından sonra TOKİ'den yalanlama mesajı geldi.

Bazı basın organlarında "Hatay'da Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı" iddialarının yer alması üzerine TOKİ'den konuyla ilgili bir açıklama geldi. 

TOKİ'nin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı. "Hatay'ın merkezinde yapılacak olan 250 bin kişilik sosyal konut projesi kapsamında 1100 konut için hak sahiplerini belirlemek için henüz kura çekimi yapılmadı. İdaremize ait projelerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere daire satışı yapılmamıştır." denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), projelerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlara konut satışı yapılmadığını bildirdi. TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, "TOKİ'den Suriyeliler için ev" başlıklı bazı yayın organlarının yayınladığı haberlerle ilgili bir yazı yayınladı.

Kuraların henüz çekilmediği vurgulandı.
Açıklamada, 14 Eylül31 Ekim tarihleri ​​arasında 250 bin kişilik sosyal konut projesi kapsamında Hatay merkezde 1100 konut için için 26 bin 275 başvuru alındığı, hak sahiplerini belirleme kurasının henüz çekilmediği vurgulandı. Asılsız haberlerin yayınlanmasındaki amacın TOKİ'yi karalamak ve kamuoyundaki algıyı zedelemek olduğu belirtilirken, TOKİ'nin Türk vatandaşlarına ve diğer şartları taşıyanlara konut sattığı, bu şartları taşımayanların başvurularının iptal edildiği kaydedildi.

"KARALAYICI BİR GİRİŞİMDİR"
Toplu Konut İdaresi yönetim kurulunca yapılan açıklamada ifadeleri şu şekilde: “TOKİ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere asla konut satışı yapmaz. Hatay Merkez 1100 konut projesinde hak sahibini belirleyecek kura çekiminin 2 Ocak 2023 tarihinde yapılması planlanmaktadır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri hiçe sayılarak, araştırmasız ve yönetimimizi karalamak için yapılan bu haberlere itibar edilmemesini saygıyla duyururuz” şeklinde basılı bir açıklama yayınladı. 

Ayrıca "Yayınlanan bu haberin doğruluk payı olmadığı gibi, kamuoyunda İdaremizin olumlu algısını zedelemek maksadıyla yayınlanmış ve yanlış bilgilere dayalı karalayıcı ve kötü niyetli bir girişimdir. Tüm vatandaşların bu tür asılsız haberlere inanması gerektiğini yineler ve bu konuda hassatiyetimizi önemle rica ederiz.” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez bankası başkanının değişmesi piyasaları ve para politikasını nasıl etkileyebilir? Tasarrufta seçim yastık altı altın ve nakitten yana Ekmek fiyatlarını frenleyen uygulamanın süresi hakkında açıklamalar Ürün oldukça bol ama zam üstüne zam geliyor! Zeytinyağı fiyatları vatandaşları bir hayli bezdirdi