Auto-Created-3
18 Ekim 2023 ( 59 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'nin 5 yıllık kalkınma planı hazır! Enflasyonun 2028'in sonunda yüzde 4,7'ye gerilemesi hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12'nci Kalkınma Planı hakkında açıklamalarda bulundu ve Türkiye'nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını sundu. 12'nci Kalkınma Planı, Türkiye'nin 2053 vizyonu doğrultusunda hazırlandı.

Erdoğan, bu kalkınma planının sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve iş dünyasının katkılarıyla hazırlandığını belirtti ve planın 5 ana eksenden oluştuğunu ifade etti. Bu eksenler şunlardır:

  • Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum.
  • İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi.
  • Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim.
  • Afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre.
  • Adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim.

Erdoğan, bu kalkınma planı çerçevesinde 5 yıllık bir büyüme hedeflediklerini ve bu dönemde istikrarlı ve dengeli bir büyüme oranını amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca, 2028 yılına kadar millî geliri artırma, kişi başına geliri yükseltme, istihdam artışı sağlama, işsizlik oranını düşürme, mal ihracatını artırma, turizm gelirlerini yükseltme ve enflasyonu düşürme hedefleri bulunduğunu belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kapanacak özel hastaneyle ilgili skandal iddia: Çalışanların tazminatının yarısını ödemiyorlar Son Dakika: TÜİK, Ocak-Mart 2022 dönemine ilişkin GSYİH verilerini yayınladı. Döviz mevduatlarında düşüş devam ediyor. 3 yılın en düşük seviyesine indi! Ulaşıma Bayram Zammı Geldi