Auto-Created-3
13 Nisan 2023 ( 87 izlenme )
Reklamlar

TürkiyeBulgaristan Gaz Sevkiyatına Başlandı

Pipelines Petrol Taşıma AŞ'ye (BOTAŞ) ait Marmara Ereğlisi LNG Terminalinde düzenlenen törene Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ve Bulgargaz Genel Müdürü Denitsa Zlateva katıldı.

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünün Türkiye ve Bulgaristan için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Özcan, 9 Ocak'ta Türkiye ve Bulgaristan Cumhurbaşkanlarının talimatıyla bu önemli anlaşmayı 3 Ocak'ta imzaladığını anlattı. Bugün itibariyle bu anlaşma kapsamındaki ilk anlaşmadır. LNG yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz. 

Sadece ülkemizin değil, Bulgaristan ve Avrupa'nın da enerji arz güvenliğine katkı sağlayacak bir çalışmanın ilk halkası diyebiliriz. Yapacağımız bu çalışmanın ülkemize, Bulgaristan'a ve Avrupa'ya hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bu yüklemeler belli bir süre içerisinde devam edecek” dedi.

Özcan, Bulgaristan'a ilk doğal gaz sevkiyatı hakkında bilgi verdi: “Bugünkü teslimat yaklaşık 55 milyon metreküp olacak ama yıllık toplam 1.5 milyar metreküp teslimatımız olacak. Bu kapasite, talep arttıkça gelişmeye devam edebilir. Teknik olarak, bu fırsata sahip olacağız. bizde" dedi.

GÜNLÜK LNG GAZLANDIRMA KAPASİTESİ 161 MİLYON

Yapılan yatırımlarla Türkiye'nin günlük LNG gazlaştırma kapasitesinin 161 milyon metreküpe ulaştığını kaydeden Özcan, 

"Bu, yılda 50 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz gazlaştırmaya denk geliyor. Böylece büyüyen ve güçlü altyapısını komşumuz Bulgaristan'ın yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinin de istifadesine açmıştır. Bu anlamda gerçekten kritik bir günü hep birlikte geçiriyoruz” dedi.

Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov da Bulgargaz'ın Amerikan Chenier firmasından temin ettiği ilk LNG tankerinin Marmara Ereğlisi LNG terminaline yanaştığını belirterek, “Buradaki LNG, BOTAŞ ile işbirliği içinde yeniden gazlaştırılarak depolanacak ve Bulgaristan'a nakledilecek. Bu işbirliği Bulgaristan'ın enerji güvenliğini sağlayacaktır.” Türkiye için büyük önem taşıyor.


Hristov, enerji güvenliğinden bahsederken sadece bir ülkenin değil, tüm bölgenin anılması gerektiğini söyledi. Bu nedenle BOTAŞ ile yaptığımız iş birliği, uygulamada tüm Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

"BU SEVKİYAT BİR BAŞLANGIÇTIR"

Hristov, bu teslimatın bir başlangıç ​​olduğunu belirterek, “Şu anda doğalgaz ve enerji alanında bir bütün olarak çalışabileceğimiz başka projeler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'yi güvenilir bir ortak olarak görüyoruz ve işbirliğimizi kesinlikle genişleteceğiz Azerbaycan'dan artan hacimlerde tedarik edilecek” dedi.

Törenin ardından LNG gemisine binen Hristov, BOTAŞ Genel Müdürü Özcan ve Bulgargaz Genel Müdürü Zlateva ile birlikte incelemelerde bulundu.

Türkiye ile Bulgaristan arasında 3 Ocak'ta imzalanan anlaşmaya göre Bulgaristan, 13 yıl boyunca Türkiye'den yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp gaz tedarik edecek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ne İstanbul, ne Ankara! Türkiye'de en çok dövize sahip olan ilimiz! Akaryakıt indirimi geliyor! Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 75 kuruşluk indirim geliyor. 20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu Kısa Çalışma Ödeneğinde Borçlanma Tartışması Sürüyor