Auto-Created-3
06 Temmuz 2023 ( 83 izlenme )
Reklamlar

Torba yasada dikkat çeken akaryakıt detayı! Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor

TBMM'ye sunulan paket kanun teklifine göre, akaryakıt ürünlerinde alınan ÖTV'ye artık otomatik olarak 6 aylık üretici enflasyonu oranında zam yapılacak. TBMM'de görüşülecek teklifin yasalaşmasının ardından benzinin bir litresi üzerinden alınan maktu ÖTV 2,9 TL'ye çıkacak. 

KDV eklendiğinde benzinde litre başına yaklaşık 43 kuruş, motorinde yaklaşık 37 kuruş zam gündeme gelecek. Otogazın ÖTV'si de yüzde 14,82 artacak.

TBMM'ye sunulan son yasa tasarısı ile birlikte ekonomide yeni düzenlemeler geliyor. Teklife göre akaryakıt ürünlerinde ÖTV otomatik olarak 6 aylık üretici enflasyonu oranında artacak. Teklif kanunlaşırsa litre benzine 43 kuruş, motorine 37 kuruş zam yolda.


VERGİLERİ 5 KATA KADAR ARTIRMA YETKİSİ

Cumhurbaşkanı da bu vergileri beş katına kadar artırma yetkisine sahip olacak. Mevcut yasaya göre, Başkan vergiyi yüzde 50 oranında artırabilir.

ENFLASYON YÜZDE 14,82

2023'ün ilk altı ayında üretici enflasyonu yüzde 14,82 oldu. Halihazırda benzinin litresine 2,5 TL, motorine 2,06 TL sabit ÖTV uygulanmaktadır. Bu ÖTV'ye ayrıca yüzde 18 KDV uygulanır.

BENZİNİN LİTRESİ 43 KURUŞ KİRAYACAK

Teklifin yasalaşmasının ardından bir litre benzine uygulanan sabit ÖTV 2,9 TL'ye çıkacak. KDV eklendiğinde benzinin litresine yaklaşık 43 kuruş zam yapılacak. Motorinde ise 37 kuruş zam gündeme gelecek. Otogazın ÖTV'si de yüzde 14,82 artacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete yapılan zammı böyle değerlendirdi: Önemli ama yeterli değil Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere toplam 1.800 sözleşmeli işçi istihdam edecek. 18 i birden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Temmuz'da Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek"