Auto-Created-3
07 Ağustos 2023 ( 72 izlenme )
Reklamlar

Ticaret Bakanlığı: Zeytinyağı ihracat yasağı iç pazarda fiyatları düşürecek

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde zeytinyağına getirilen üç aylık ihracat yasağına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlık, kararın iç piyasada bolluğa rağmen aşırı fiyat artışı nedeniyle alındığını açıklayarak, "Karar, iç piyasada artan fiyatları kısa sürede tersine çevirecek" dedi.

Dünyadaki kuraklık nedeniyle önemli üretici ülkelerde düşen zeytinyağı üretimi, Türkiye'nin bu ülkelere ihracatını patlatırken, iç pazardaki fiyatlar fırladı. Bu gelişmenin ardından Ticaret Bakanlığı'ndan zeytinyağına getirilen 3 aylık ihracat yasağına ilişkin ilk açıklama geldi. Bakanlık, kararın iç piyasada yüksek fiyatların düşmesine yol açacağını söyledi.


"FİYATLAR YÜKSEK, FİRMALAR İHRACATA HIZ VERİYOR"

Ticaret Bakanlığı, "Bakanlık olarak yatırım, üretim, ihracat, istihdamı harekete geçirmeye ve cari açığı kapatmayı hedeflemeye önem veriyor." Temmuz ayında deprem yaralarının iyileşme sürecinde bazı sektör ve ürünlerde ithalatın artması ve bunun nedenlerinin gündemde önemli yer tuttuğu kaydedildi.

İç ticaret dengelerinin de yakından takip edileceğini anlatan Bakan, "Gerekirse ihracatta veya ithalatta ürünle ilgili değişiklikler yapabiliriz, böylece vatandaşlarımız her türlü ürüne kolayca ulaşabilir ve uygun fiyatlarla satın alabilir." İspanya ve İtalya başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde küresel ısınma ve bunun sonucunda ortaya çıkan kuraklık. “Türkiye dahil birçok ülkede zeytinyağı ve zeytinyağı üretimi büyük zarar gördü ve dünya zeytinyağı fiyatları fırladı. 

Bu durumda bizim.” Zeytinyağı ihracatçıları bu pazardan daha fazla pay alabilmek için ihracatlarına hız vermeye başladılar. İhracatımızın artması bizi memnun etti. 2022/23 sezonunun ilk 9 ayında geçen sezonun aynı dönemine göre zeytinyağı ihracatımız miktar olarak yüzde 240 artarak 136,5 bin ton (632 milyon $) oldu. İspanya'ya ihracatımız 21 kat, İtalya'ya ihracatımız ise 44 kat arttı.

"KARTON PAKETTE ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA KISITLAMA YOK"

İhracattaki artış, iç tüketim pazarındaki stoklanma ve arz endişesi nedeniyle zeytinyağı fiyatlarında yaşanan artışın ardından zeytinyağı fiyatlarının hızla yükselmeye başladığına dikkat çekilerek, 19 Temmuz'dan itibaren litre başına 20 kuruş vergi alınması gerekti. Halk zeytinyağını çok yüksek fiyatlara tüketiyor. 

Üretici ve tüketicilerle yaptığımız istişareler ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile düzenli koordinasyonumuz kapsamında, dökme ve fıçı zeytinyağı ihracatına ilişkin kayıtlar, yakın gelecekte başlayacak olan 31 Temmuz'a kadar askıya alınmıştır. 2023. Ambalajlı ve kaliteli zeytinyağı ihracatımızda herhangi bir kısıtlama yoktur. Zeytinyağımızın bu dönemde bol miktarda katma değerli ve yüksek fiyatlarla ihraç edilmesinden mutluluk duyuyoruz ancak iç tüketimde de yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur olmasına da izin vermiyoruz. 

Aslında fıçı ve dökme zeytinyağı ihracatını kısıtlama kararımız iç piyasada yüksek fiyatları kısa sürede aşağı çekecektir. Gelecek sezonun tablolarını görmemiz gerekiyor. Yeni sezonda Akdeniz kuraklığının devam etmesi ve zeytin üretiminin az olması durumunda zeytinyağı daha da hassas bir ürün olacak ve bu ürünün üretilmesi ve vatandaşa ulaştırılması için devletimiz ve ilgili tüm bakanlıklar başka tedbirler almak zorunda kalabilir.

"YENİ HASAT DÖNEMİNE KADAR UYGULANACAK"

Tarım sektöründeki gıda ürünleri dengesinin ağırlıklı olarak iklim ve meteorolojik koşullardan etkilendiğine işaret eden Bakan, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz kışın durgun ve kurak seyri, yağışlar sayesinde başta buğday olmak üzere tahıl ürünlerinde karar vericileri endişeye sevk etti. 

Bahar aylarında devletimizin üretim ve fiyat destekleri ile birçok tarımsal faaliyet gerçekleştirilmiştir. Üretim istenilen seviyeye çıktı ve üreticimizin yüzü güldü. Ana ürünlerimizden olan buğday ve un fiyatlarına olumsuz bir yansıma olmadı. Ticaret Bakanlığı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ve koordinasyon halinde sürdürmekteyiz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yüzünü güldürecek yeni adım atacağız Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Çiçek ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açılışa katıldı Hisarcıklıoğlu Güven Tazelemek için Çabalıyor Özel okul ücretlerinin zam hesabı değişti! İşte yeni formül