Auto-Created-3
20 Eylül 2023 ( 43 izlenme )
Reklamlar

Ticaret Bakanlığı, aldatıcı reklamlara 64 milyon TL para cezası verdi

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, 2023 yılının ilk 9 ayında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalar tespit edilen 1346 dosya hakkında karar verdi. Bu dosyalarla ilgili firmalara, durdurma cezası ve idari para cezası olmak üzere toplamda 64 milyon 141 bin 381 lira ceza kesildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Reklam Kurulu 12 Eylül tarihinde Eylül ayı toplantısını gerçekleştirdi. 138 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunulan toplantıda, yılın ilk 9 ayında toplam bin 527 dosya ele alındı. Bu dosyaların içerisinde aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama içeren bin 346 dosya tespit edildi ve bu dosyalara toplamda 64 milyon 141 bin 381 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, 38 dosya için de erişim engelleme kararı alındı.

Ayrıca, Reklam Kurulu tarafından alınan bir ilke kararıyla tüketicilerin ürün ve hizmetlere ilişkin yaptığı değerlendirmeleri içeren yorum ve derecelendirmelerle ilgili rehber niteliğinde bir çalışma olan "Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz" kabul edildi. Bu kılavuz, tüketicilerin daha doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca, sahte yorumlarla tüketicilerin yanıltılmasına ve aldatılmasına neden olan uygulamaların haksız ticari uygulama olarak kabul edilmesi ve yasaklanması da açıklandı. Bu sayede tüketici değerlendirmeleri daha güvenilir hale getirilmeye çalışılıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vatandaşın paylaşımıyla harekete geçen ekipler, zincir markette paket paket küflenmiş kek buldu Bakan Şimşek müjdeyi verdi! İhracatçılara yeni finansman imkanları geliyor Fahiş Kira Zammı Yapan Ev Sahiplerine Hapis Yolu Görünüyor 25 metrekarelik harabe evi 3.500 TL'ye kiraya vermek isteyen ev sahibi, şunları söyledi: 3-4 kişi rahatça yaşayabilir.