Auto-Created-3
09 Nisan 2023 ( 98 izlenme )
Reklamlar

Temmuzda yapılacak ara zamdan sonra asgari ücret ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 3 formül

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: "Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi?" Yükselen enflasyonla satın alma gücü düşen vatandaşları heyecanlandıran soruya "Müzakereler devam ediyor, haftaya açıklayacağız" sözleri merak uyandırdı. Peki milyonlarca insanı etkileyen bu artış için hangi formül kullanılıyor? İşte ekonomistlerin odaklandığı 3 formül.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında dün memur zammı ve asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, kamu görevlilerinin enflasyon oranının üzerine çıkarılacağını belirterek, asgari ücretin yükseltilmesine yönelik müzakerelerin devam edeceğini belirtti.

"KAMU ÇALIŞANLARINA NEFES ALDIRACAĞIZ"
Bakan Bilgin, "Temmuz ayında çıkaracağımız yönetmelikle memurlarımıza bir nefes vermiş olacağız. Diyelim ki enflasyon yüzde 3740. Ne olursa olsun memur sayımızı artıracağız” dedi.


"Önümüzdeki hafta açıklayacağız"

Asgari ücrete yıl başında yüzde 50'den fazla zam yapıldığını hatırlatan Bilgin, "Yaptığımız güncelleme enflasyon yüzünden unutuldu" dedi. "Temmuz ayında geçici asgari ücret artışı var mı?" sorusuna yanıt olarak Bilgin, "Müzakereler devam ediyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız" dedi.

BİR BAKIŞTA 3 OLANAK

Bilgin'in bu sözleri milyonlarca vatandaşı sevindirdi. Artan enflasyonla satın alma gücü düşen vatandaşlar için Temmuz ayında asgari ücret artırılacak. Milyonlarca insanı etkileyen bu artış için ekonomi kadrosu üç seçeneği değerlendiriyor.

1. PİRİM FORMÜLÜ

  • Kesintiler net ücrete eklenebilir.
  • Net asgari ücret: 4.253 Toplam çalışan kesintisi: 751
  • Brüt asgari ücret: 5004 TL

2. 6 AYLIK ENFLASYON FORMÜLÜ

  • 6 aylık enflasyon oranı artırılabilir.
  • 4.253 X % 39.67 = 1.687
  • 4253 + 1.687 = 5.940 TL

3. YILLIK ENFLASYON EK FORMÜLÜ

Yılın başında yapılan yüzde 50,5'lik zam, yıllık enflasyon için Temmuz ayında tamamlanabilir.

Yüzde 75 yüzde 50,5 = yüzde 24,5 4.253 x yüzde 24,5 = 1.042
4.253 + 1.042 = 5.295 TL

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul turizmde Avrupa destinasyonlarını aştı Bazı uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 zam yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı Muş Belediye Başkanı Asya, Muş'un geleceğini "Mega Projeler" programında paylaştı Mavi Bayraklı plajların sayısı artmaya devam ediyor