Auto-Created-3
15 Şubat 2024 ( 33 izlenme )
Reklamlar

TCDD, Aselsan'la 1.69 milyar liralık sözleşme imzaladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 99 adet dizelelektrikli ana hat lokomotifi için araç üstü sinyalizasyon ekipmanının geliştirilmesi, imali ve montajı kapsamında Aselsan ile 1 milyar 690 milyon lira tutarlı sözleşme imzaladı.

Demiryolu Araç Üstü Sinyalizasyon Sistemleri projesi çerçevesinde TCDD ile Aselsan arasında 1.69 milyar lira değerinde sözleşme yapıldı. Bu kapsamda Aselsan, 99 adet dizelelektrikli ana hat lokomotifi için araç üstü sinyalizasyon ekipmanlarını geliştirip imal edecek ve montajını gerçekleştirecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, sinyalizasyon sisteminin milli ve yerli olarak geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, "ASELSAN, Gayrettepeİstanbul Havalimanı Metro Hattı'nda kullanılan yerli metro sinyalizasyon sisteminin ardından lokomotif ve trenler için de yerli bir sinyalizasyon sistemi geliştirecek. 57 ay sürecek olan sözleşme kapsamında, 2026'da 17 lokomotife, 2027'de 48 lokomotife ve 2028'de ise 34 lokomotife araç üstü sinyalizasyon ekipmanları yerleştirilecek" dedi.

Uraloğlu ayrıca, geliştirilecek sistem'in Avrupa Demiryolu Ajansı (ERA) tarafından geliştirilen ERTMS adlı sistemin standartlarına uygun olacağını belirtti. Bu sayede uluslararası tren işletmeciliği, otomatik tren koruması, merkezi trafik kontrolü ve yüksek hızlı trenlerin güvenliği gibi konularda önemli katkılar sağlanacağını ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İzmir'de taksi ücretlerine zam: Bindi-indi 30 TL oldu Asgari ücretli çalışanları ilgilendiren sözleşme taleplerinde işçi ve işveren kesimi pazarlığında 4.500 TL lik fark oluştu. ABD senatörünün Erdoğan ile görüşmesinden F-16 değerlendirmesi: Destekliyoruz, umarım Türkiye satın alır Çekya'da sürpriz faiz artışı