Auto-Created-3
08 Mart 2024 ( 14 izlenme )
Reklamlar

Starbucks, Orta Doğu'da 2000 kişiyi işten çıkardı

7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başlamasının ardından boykot edilen Starbucks'ın Orta Doğu'daki işletmecisi Alshaya Group, 2000 çalışanını işten çıkardı. Şirket, zorlu ticaret koşulları nedeniyle bu kararı aldıklarını belirtti.

Alshaya'nın CNN'e yaptığı açıklamada, son altı ay içindeki zorlu ticaret koşullarının bir sonucu olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki Starbucks şubelerinde çalışan sayısını azaltma kararı aldıklarını ifade etti. Şirket, işten çıkarmaların üzücü ve zor bir karar olduğunu dile getirdi.

Reuters'ın bildirdiğine göre, işten çıkarılan kişi sayısı 2000'e ulaşırken, Alshaya bu rakamı doğrulamadı ancak yalanlamadı. Şirket, işten çıkarılan çalışanlara ve ailelerine destek sağlayacaklarını belirtirken, Alshaya Group ve Starbucks markasına verdikleri emek ve bağlılık için teşekkür etti.

Alshaya, 25 yılı aşkın bir süredir Starbucks'ı Orta Doğu'da işletme hakkına sahip ve bölge genelinde yaklaşık 1300 lokasyonda faaliyet gösteriyor. Şirket, yaklaşık 11000 kişiye istihdam sağlıyor. Ancak bölgedeki satışların zayıflaması, son kazanç raporunda beklentilerin karşılanamamasına neden oldu.

Müşteriler, İsrail'in Gazze'deki savaşını destekleyen veya onunla bağlantılı olduğu düşünülen işletmeleri boykot ediyorlar. Bu durum, Starbucks'ın bölgedeki satışlarını olumsuz etkilediği gibi, Alshaya Group'un işten çıkarma kararını da etkileyen faktörlerden biri olarak görünüyor.
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BDDK'dan TL ticari kredi kullanımında yeni şart 2023'te işveren sigorta primi yüzde 58 artırılacak! Belirlenen oranda artış olursaasgari ücret 8.690 TL olacak. İTO Başkanı Avdagiç'in kirayı düşürecek önerileri Türkiye-Bulgaristan Gaz Sevkiyatına Başlandı