Auto-Created-3
20 Mart 2023 ( 42 izlenme )
Reklamlar

SPK'dan Açıklama: Borsada Açığa Satışlar Yasaklandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), deprem bölgesindeki müşterilerden borç verme, vadeli işlem ve opsiyon borsaları (VİOP) ve kaldıraçlı işlemlere esneklik getirirken, açığa satış yasağını sürdüreceğini ve satılacak paylar için saklama talebinde bulunacağını duyurdu. sonlandırıldı.

SPK, Kahramanmaraş başta olmak üzere toplam 10 ili etkileyen depremlerin meydana geldiği yerlerde ikamet, iş adresi veya şube hesabı bulunan müşterilere ilişkin duyurularını ve politika kararlarını yayımladı.

Buna göre, aracı kurumlar kendi risk politikalarına uydukları ve müşteri ihtiyaçlarını mümkün olduğunca dikkate aldıkları sürece, Kredi Veren İşler Kanunu, VİOP İş Kanunu ve Kaldıraçlı Ticaret Kanunu hükümleri esnek bir şekilde uygulanmaktadır.

Aşağıdaki uygulamalar esneklik getirmeyi seçmiştir:

"Müşterinin 6 Şubat tarihinde veya öncesinde kredisiz satın alma siparişine ilişkin ödemesi gereken tutarın tamamı veya bir kısmı takas tarihi itibariyle mevduatta veya söz konusu tutar müşterinin aracı kurum nezdindeki hesabında 6 Şubat tarihi itibariyle bulunmamaktadır. 

"Ödünç alınan ve öz sermaye piyasası aracı olarak verilenleri satarak krediyi tasfiye etmeye yetkili olan ve öz kaynak tamamlama bildirimine hak kazanan müşterinin dönem içinde herhangi bir satın alma emri gönderilmemiştir." 

Bildirim tarihinden öz sermayenin tamamlanmasına kadar geçen sürede", "VİOP 6 Şubat ve öncesinde açılıyor" "6 Şubat ve öncesinde açılan kaldıraçlı işlemlere ilişkin pozisyonlar için sürdürme marjı ve otomatik pozisyon kapatma oranları baz alınıyor."

Kredi işlemlerine ilişkin makaleler 10 Mart'a kadar, VİOP ve kaldıraçlı işlemlerde 24 Şubat'a kadar esnek bir şekilde talep edilebilecek.

SPK duyurusunda, Borsa İstanbul AŞ borsalarında dünden itibaren geçici olarak devreye alınan uygulamalara ilişkin değişiklikler de yer aldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Chp'yi üzen haber. Vatandaşın paylaşımıyla harekete geçen ekipler, zincir markette paket paket küflenmiş kek buldu Büyük patlama meydana geldi 22 ölü 47 yaralı var 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, bu tarihlerde çift yönlü trafiğe kapatılacak