Auto-Created-3
05 Şubat 2024 ( 36 izlenme )
Reklamlar

Son yıllardaki gıda fiyatlarındaki artışı inceledik.

Son yıllardaki gıda fiyatlarındaki artışı inceledik.

Türkiye'de 20132018 yılları arasında iki kat artan gıda fiyat endeksi, sonraki beş yılda yedi kat arttı.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinin başlamasının ardından bir yıl içinde neredeyse yüzde 30 oranında artan küresel gıda fiyatları, daha sonra tekrar eski seviyelerine yükseldi.

Türkiye'de gıda fiyatlarındaki artışın temel nedeni Türk lirasındaki değer kaybı oldu.

Çünkü Türkiye'de gıda üretimi için gerekli olan unsurların çoğunun fiyatları dünya çapında dolar üzerinden belirleniyor.

Çiftçilerin üretim için ihtiyaç duyduğu mazot, yem, elektrik ve gübre gibi pek çok girdinin fiyatları dolar üzerinden belirtiliyor.

Örneğin son yıllarda Türk lirasının hızla değer kaybetmesi, yani doların TL karşısında değer kazanması, Türkiye'de gıda fiyatlarının daha hızlı artmasına neden oldu.

Bir dönem market ve depo baskınları gibi yöntemlerle gıda enflasyonuyla mücadele eden hükümet, süpermarketlere fiyatları artırmamaları konusunda baskı uyguladı ve çeşitli cezalar uyguladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Almanya'da güvenlik personelleri greve gitti, havalimanlarında uçuşlar iptal edildi Tam Kapanmayı Özel Yatında Geçiren Gökhan Çıra, Selin Ciğerci ile Olan Fotoğrafına Gelen Bir Yoruma Küfretti TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini değerlendirdi Bedelli askerlikle ilgili 2023 rakamı belli oldu