Auto-Created-3
07 Nisan 2023 ( 65 izlenme )
Reklamlar

Son Dakika: Türkiye ile Ukrayna arasında savaşın tahrip ettiği altyapının yeniden inşası için anlaşma imzalandı

Son Dakika: Türkiye ile Ukrayna arasında savaşın tahrip ettiği altyapının yeniden inşası için anlaşma imzalandı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile aylardır savaş halinde olan Ukrayna'yı ziyaret ederek Zelenskiy ile görüştü. Türkiye ile Ukrayna arasında ülkenin savaştan zarar gören altyapısını yeniden inşa etmek için bir anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aylardır Rus işgali altında bulunan ve çok sayıda bombalı saldırıyla altyapısı harap olan Ukrayna'yı ziyaret etti. Önce uçakla Polonya'ya inen, ardından karadan Lviv'e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile Pototsky Sarayı'nda bir araya geldi.

HASARLI ALTYAPININ YENİDEN YAPILMASI İÇİN İMZALANDI
Görüşmenin ardından Zelensky, "Erdoğan'ın ziyareti bize desteğinin güçlü bir işaretidir" dedi.

Bunlardan biri, Türkiye ile Ukrayna arasında ülkenin savaştan zarar gören altyapısını yeniden inşa etmek için imzalanan anlaşmaydı. Anlaşma, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından imzalandı.

GÖREV GÜCÜ OLUŞTURULACAK
Anlaşma, iki ülke arasında bir Ukrayna yeniden yapılanma görev gücü oluşturacak. Görev gücü, Ukrayna'da yollar, köprüler, su ve elektrik altyapısı, hastaneler ve okullar gibi sosyal ve ekonomik öneme sahip tesislerin yeniden inşasını koordine edecek.

3 LÜ YAPILAN ZİRVE 40 DAKİKA SÜRDÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Potochki Sarayı'nda bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

ERDOĞAN'A UKRAYNA ZİYARETİNDE EŞLİK EDENLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Başkanı Hakan Fidan'ı ziyaret etti. Haberleşme Daire Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da eşlik etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vatandaşlardan yoğun talep var! Reşat altın 104 yıl sonra yeniden basıldı Hükümet yeni maaş zam teklifini memur ve memur emeklilerine sundu Deutsche Bank'tan analiz Bakan Nabati: Bu millete 'Ben faizi yükselterek geliyorum' diyorsanız kusura bakma.