Auto-Created-3
03 Ekim 2023 ( 103 izlenme )
Reklamlar

S&P'den ezber bozan Türkiye raporu! Ekonomide taşlar yerine oturuyor

Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar, uluslararası piyasalarda dikkat çekiyor ve olumlu değerlendirmelere yol açıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global'ın Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye'nin ekonomi politikalarında önemli bir değişim yaşandığını ve yabancı yatırımcılar tarafından para politikasının yakından takip edildiğini belirtti. Gill, bu dönemde enflasyon hedeflerinin daha gerçekçi hale geldiğini de vurguladı.

Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Hafize Gaye Erkan'ın ise Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasının ardından Türkiye'nin ekonomi politikaları hızla değişti. Faiz oranları hızla yükseltildi ve daha rasyonel politikalar izlenmeye başlandı. Bu adımlar, uluslararası piyasalarda olumlu bir yankı buldu ve kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye'nin kredi notunu teyit ederek görünümünü durağana çıkardı.

Frank Gill, ekonomik politikaların önemli bir dönüşüm geçirdiğini belirtti ve özellikle para politikasının yabancı yatırımcılar tarafından yakından izlendiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin yeni ekonomi yönetiminin daha uygulanabilir politikalar benimsemiş olduğunu ifade etti.

Gill ayrıca, Türkiye'nin net döviz rezervlerini artırma çabası içinde olduğunu ve önümüzdeki yıl yüksek enflasyon yaşanabileceğini, bununla birlikte hane halklarının tüketiminde yavaşlama görülebileceğini belirtti. Ekonomi politikalarında yaşanan değişimlerin Türkiye'yi uluslararası yatırımcılar için daha çekici hale getirdiğini vurguladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

D-8 Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam'dan özel açıklamalar: Sağlık alanında projeler yolda! İzmir'de Kaç Konut Depremzedelere Teslim Edildi 6 Yaşındaki Çocuğun Korkunç Ölümü. Aynı mahallede ikinci olay. Korkudan sokağa çıkamıyorlar Suudi Arabistan da seyahat yasağının ardından Türk ürünlerine uygulanan ambargoyu da kaldırdı.