Auto-Created-3
04 Nisan 2023 ( 75 izlenme )
Reklamlar

Rusya'nın teklifini kabul ettik. İşte, Türkiye'den Avrupa'ya doğalgaz dağıtımı yapılacak merkezin kurulacağı bölge

Rusya'nın teklifini kabul ettik. İşte, Türkiye'den Avrupa'ya doğalgaz dağıtımı yapılacak merkezin kurulacağı bölge

Son Dakika: Kazakistan'daki görüşmesinin ardından Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Türkiye'de doğalgaz merkezi yapılabilir" sözlerine de değindi: "Putin'e talimat verdik. Dediğim gibi Trakya böyle bir dağıtım merkezi için en önemli yer olarak görülüyor” dedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Asya'da işbirliği ve güven artırıcı önlemler konulu konferansa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazeteciler Erdoğan'a Rus lider Putin'in şöyle dediğini hatırlattı: "Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akımı boru hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz'e yönlendirebiliriz. Türkiye'de doğal gaz merkezi yapılabilir." dedi.

"KURUMLARIMIZ ÇALIŞMAYI YAPIP BİZE SUNACAKLAR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise soruya, "İfade edildiği şekliyle, böyle bir dağıtım merkezi için, bu iş için tabii ki Trakya en önemli yer olarak görülüyor. Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik. Orada bu çalışmayı yapacaklar. En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız. Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

RUSYAUKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE'NİN ROLÜ
"Aramızda yaptığımız görüşmede bu kanaat aslında gücünü koruyor. Yani Türkiye'nin arabuluculuğu hususunda Rusya'nın da diğer bazı ülkelerin de Türkiye'ye olan güvenleri aynen devam ediyor. Bu konuyla ilgili, Kerç Köprüsüyle ilgili hassasiyetleri de yine kendisiyle paylaştık. O da bize bazı teknik bilgileri de verdi ve bu konuda biz aynı hassasiyeti koruyarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Türkiye'ye olan güvenin devam etmesi de bizi ayrıca mutlu etti.
YUNANİSTAN'IN ABD DESTEĞİ İLE ADALARI VE DEDEAĞAÇI SİLAHLANDIRMASI
Tabii bu konuda uyarılarımızı yapıyoruz. Amerika'yla da bu konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığımız muhatabıyla görüşüyor. Hatta şu anda NATO Savunma Bakanları Toplantısı vardı. Bakanımız da bu toplantılarda muhataplarıyla bu konuları etraflıca görüşme fırsatını buldu. Neticesini dönünce Hulusi Paşa'yla görüşeceğiz. Dedeağaç'ta veya farklı adalarda yapılanları elbette görüyoruz. Biz zırhımızı kuşandıktan sonra tedbirlerimizi aldıktan sonra bize bunlar hiç ürküntü vermez. Tedbirimiz var, her şeyimiz hazır. Dolayısıyla da adımlarımızı buna göre atıyoruz. O düşünsün.

F16 MESELESİ
Özellikle F16 konusunda bu son atılan adımlar veya son gelişmeler bir şeylerin değiştiğini gösteriyor. Tabii bütün bu adımları aynı anda Rusya da takip ediyor. Ne oluyor, ne gidiyor? Şimdi bize düşen de tabii burada ilgili arkadaşlar gerek Dışişleri Bakanımız, gerek Milli Savunma Bakanımız gerekse bunun dışında bizim liderlerle yaptığımız görüşmelerde bunları konuşuyoruz, paylaşıyoruz, Hatta hatta son Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na gittiğimizde orada tabii Amerikalı senatörlerle de görüşmeler yaptım.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BİR O….PU ÇOCUĞUNUN GENELEV’DEN GÖNDERDİĞİ MEKTUBU MUTLAKA OKUYUN İran-İsrail gerilimi sonrası altın ve dolarda son durum Türkiye'nin büyüme beklentisi İNANILIR GİBİ DEĞİL >>