Auto-Created-3
14 Mart 2023 ( 82 izlenme )
Reklamlar

Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk

Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk

Son dakika: Avrupa Merkez Bankası, baz faizi 75 baz puan artırarak yüzde 2'ye çıkardı. Faiz 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, son 2 ayda faiz artışı 1,5 puan oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. ECB, faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 2009'dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 2'ye yükseltti. Bu kararla ECB iki ayda faiz oranlarını 1,5 puan artırdı.

Önümüzdeki ay için 50 baz puanlık bir artış daha bekleniyor.
ECB'nin Aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı yapacağı kesin iken, 75 baz puanlık artış ihtimali değerlendiriliyor. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası, geçen ay yaptığı toplantıda faiz oranlarını 24 yıllık tarihinde ilk kez 75 baz puan artırarak yüzde 1.25'e yükseltti.

AVRUPA'DA ENFLASYON REKOR DÜZEYLERDE
Euro bölgesinde Ağustos'ta yüzde 9,1 olan yıllık enflasyon, Eylül'de yüzde 9,9'a çıkarak rekor kırdı. 18 ülkede enflasyon çift haneli oldu. Enflasyonun en fazla hissedildiği ülke yüzde 24 ile Estonya olurken, onu yüzde 22 ile Litvanya izledi. Almanya'da enflasyon son yılların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 10'a yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Işıkhan'dan “asgari ücret desteği” açıklaması. Yeni yıl yaklaşırken Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret maratonu bugün başlıyor. İşte masaya yatırılan rakamlar Üretimin durdurulduğu maden ocağında taşeron şirketten işçilere çağrı: Eksiksiz herkes işe gelecek Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin merakla beklediği zam konusunda önemli bir açıklama yaptı.