Auto-Created-3
21 Mart 2024 ( 30 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte kurda son durum

Merkez Bankası'nın politika faiz kararının sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye çıkarılmasının ardından dolar ve euroda kısa süreli bir gerileme yaşandı. Karar öncesi 32,4170 seviyesinde olan dolar, faiz kararı sonrası 31,90 TL'ye inerken, 35,51 TL'de bulunan euro ise karar sonrası 34,87 TL seviyesine geriledi.

Altının gram fiyatı da Merkez'in kararı öncesi 2.301 liradan işlem görürken, kararın ardından yüzde 1 gerileyerek 2.277 liraya indi. Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu kararıyla ilgili açıklamasında, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. 

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır." ifadelerine yer verdi. Bu açıklama, ekonomi yorumcuları tarafından faize kapının açık bırakıldığı şeklinde yorumlandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünya Şehir'den konut sektörüne 4 milyar TL'lik yatırım Küresel ekonominin ünlü isminden "Dünya tarihinin en büyük balonu" uyarısı geldi. Bir kadını kızdırmamak gerek yoksa sonu kötü oluyor Çalışma Bakanlığı, 2023 yılı için asgari ücretin belirlenmesi için araştırma başlatıyor.