Auto-Created-3
22 Mart 2024 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası: Faiz artışında enflasyon görünümündeki bozulma dikkate alındı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye çıkardı. Karar, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak alındı.

TCMB'nin açıklamasına göre, faiz artışı kararı şu gerekçelerle alındı:

Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, öngörülenden yüksek gerçekleşti.
Tüketim malı ve altın ithalatında yaşanan yavaşlama, cari dengedeki iyileşmeye katkı sağlıyor.
Diğer göstergeler, yurt içi talebin dirençli seyrini sürdürdüğünü gösteriyor.
Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutuyor.
Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip ediyor.

Politika faizindeki bu artışla birlikte, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecek. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacak.

TCMB, makroihtiyati politikaları uygulayarak piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı korumaya devam edecek. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde beklenmedik gelişmeler olması durumunda, parasal aktarım mekanizmasını desteklemeye devam edilecek. Likidite gelişmeleri yakından izlenecek ve gerektiğinde sterilizasyon araçları etkin bir şekilde kullanılacak.

Kurul, politika kararlarını enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde belirleyecek. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçları kararlılıkla kullanacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli Maaşları Erken Verilecek Canik'in konut arzına yaşam desteği Bu gece yarısından itibaren benzinde 1,04 lira indirim bekleniyor. Fransa'da süpermarketlere 'gıda fiyatlarına zam yapın' uyarısı geldi.