Auto-Created-3
24 Nisan 2023 ( 89 izlenme )
Reklamlar

Memur maaşına zam 1 Mayıs'tan önce yapılacak.

Memur maaşına zam 1 Mayıs'tan önce yapılacak.

700 binden fazla kamu çalışanının mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan kamuda toplu sözleşme çerçeve protokolünün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde imzalanması bekleniyor.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik santralleri, milli eğitim bakanlıkları ve milli olmak üzere kamu tesis ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi etkileyecek 2023 yılı kamu toplu sözleşmeleri çerçeve protokolü müzakerelerindeki süreç devam ediyor.

İşçi tarafından talep 15 bin lira maaş ve yüzde 15 sosyal yardım payı.
Toplantılarda işçi sınıfını TÜRKİŞ ve HAKİŞ'in, kamu işverenini ise Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmetleri Kamu İşverenleri Konfederasyonu'nun (TÜHİS) temsil ettiği bir aşamaya gelinmiştir. Kamu işvereninin temel ücretin 2023'ün ilk altı ayında yüzde 30 ve 11 bin 500 liraya, temel ücretin 12 bin liraya ve ilk altı ayda yüzde 40 zam yapılmasına yönelik ilk teklifiyle müzakereler yoğunlaştı.

İşçi tarafı, temel aylık brüt ücretin 15 bin liraya çıkarılması, ardından tüm ücretlere yüzde 15'lik bir sosyal yardım bileşeni eklenmesi ve ardından ilk altı ayda yüzde 45 oranında artırılması konusunda ısrarlarını sürdürürken, yeni düzenlemeyi beklemeye başladı. 

Bu kapsamda hükümetin yeni bir teklif için hazırlıklarını sürdürdüğü bilinirken, görüşmelerin hafta sonuna ertelenmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'ndan önce imzalanması bekleniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüse dair yalanlanmış 10 iddia EPDK'dan şirketlere uyarı: Depozito talep ederseniz bedeli ağır olur İstanbul barajlarının doluluk oranı yüzde 118 arttı SPK'dan iki şirketin halk ricasına onay