Auto-Created-3
21 Eylül 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Mehmet Şimşek'ten faiz kararı sonrası tek cümlelik yorum: Fiyat istikrarını sağlamak en önemli önceliğimizdir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Fiyat İstikrarı En Önemli Önceliğimdir"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30'a çıkarmasına ilişkin bir yorumda bulundu. Bakan Şimşek, fiyat istikrarını sağlamanın en önemli önceliği olduğunu ifade etti.

Merkez Bankası, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz oranlarını yükseltti. Bu, üst üste dördüncü faiz artırma hamlesi oldu. Ağustos ayında faiz oranını yüzde 17,5'ten yüzde 25'e çıkaran Merkez Bankası, eylül ayında ise faizleri bir kez daha 500 baz puan yükselterek yüzde 30'a çıkardı.

Merkez Bankası'nın faiz kararına yönelik bir değerlendirme yaparken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Fiyat istikrarını sağlamak en önemli önceliğimdir" şeklinde ifade kullandı. Bakan Şimşek'in bu açıklaması, ekonomik istikrarın ve enflasyonun kontrol altına alınmasının önemini vurguluyor.

TCMB tarafından alınan faiz kararları, Türkiye'nin ekonomik koşulları ve enflasyonla mücadelesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, faiz oranlarının artırılması fiyat istikrarının sağlanması adına atılan adımlar arasında yer alıyor. Bakan Şimşek'in fiyat istikrarına verdiği önem, bu sürecin vurgulanmasını sağlıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son 20 ayın zirvesinde! Bitcoin, ABD'den gelen haberlerle geri döndü Dış Ticarette Açık Günden Güne Artış Gösterdi Hafize Gaye Erkan görevden mi alındı istifa mı etti? Karar metnindeki detay dikkat çekti Merkez Bankası rezervleri 15 haftadır yükselmeye devam ediyor!