Auto-Created-3
24 Temmuz 2023 ( 51 izlenme )
Reklamlar

KESK, toplu sözleşme taleplerini açıkladı

MemurSen'in ardından KESK de memur ve emekli memurların toplu sözleşmeye ilişkin taleplerini açıkladı. KESK, büyükşehirlerde 7 bin 500 lira, diğer şehirlerde ise 5 bin liranın memurlara verilmesi gerektiğini belirterek; Eş, çocuk ve kira yardımı ile en düşük memur maaşının 2024 yılında 45 bin lira olmasını istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), eş, çocuk yardımı ve kira yardımı ile en düşük memur maaşının Ocak 2024 itibarıyla en az 45 bin liraya yükseltilmesini talep etti.

KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, 2024 ve 2025 yıllarında memur ve emeklilerin mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi taleplerini bir otelde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 

Bozgeyik, hatalı toplu pazarlık süreçleri nedeniyle kamu çalışanlarının maaşlarının eridiğini ve alım güçlerinin düştüğünü belirterek, "Rakamları üst üste topladığınızda en düşük memur maaşı dedikleri maaş 22 bin lirayı bulmuş görünüyor.

"TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA KİRA YARDIMI İSTİYORUZ"

Bozgeyik, tüm kamu çalışanlarına verilen brüt 8 bin 138 lira 89 kuruş ek mobil ödeneğinin de taban katsayına dahil edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Emekli kamu görevlilerinin bu zamdan ancak bu şekilde faydalanabilmesi mümkün. 2024 yılı zammı bu yeni katsayı üzerinden yapılmasını istiyoruz. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 2023 yılı Aralık ayına kadar en az yüzde 70 artarak 45 bin liraya ulaşacağını öngörüyoruz. 

Ocak ayının aynı ayından itibaren 22 bin lira olan cari maaştan 22 bin lira daha ödeneceğini belirterek, "Çocuk yardımı ve kira yardımı ile birlikte en az 45 bin liraya çıkarılmasını talep ediyoruz. 

Bunun için şu anda trajikomik düzeyde olan eş ve çocuk yardımlarının asgari gıda harcaması kadar artırılmasını ve konut hakkı kapsamında evi olmayan tüm kamu çalışanlarına kira yardımı yapılmasını istiyoruz."

Büyükşehirlerde 7 bin 500 lira, diğer şehirlerde 5 bin lira

Bozgeyik, eş yardımının 3 bin 310 liraya, çocuk yardımının her çocuk için 2 bin 220 liraya, büyükşehirlerde evi olmayan kamu çalışanlarına 7 bin 500 lira, diğer illerde ise 5 bin lira verilmesini istedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

E-ticarette yeni dönem! 1 Ocak'tan itibaren kargo iade ücretini müşteri karşılayacak Ekimde açlık sınırı 15 bin 420 liraya, yoksulluk sınırı 43 bin 859 liraya yükseldi Yok Başkanından Müjde Geldi! Üniversitelere NFT ve Blockchain Bölümleri Geliyor BOTAŞ'tan doğalgaza indirim