Auto-Created-3
03 Mart 2023 ( 89 izlenme )
Reklamlar

İTO Başkanı Avdagiç'in kirayı düşürecek önerileri

Belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırmaları lazım. Ticari imarı olan parseller ticaret/konuta dönüştürülmeli. Kullanılmayan ticari alanlar konut olmalı” dedi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ilçe belediyelerinin konut arsası üretmesi, imar uygulamalarının süratli olması ve kullanılmayan ticari alanların konuta dönüştürülmesini de sahibi olan beş teklifi sıraladı.

Avdagiç, konutu etkileyen en mühim öğenin arsa maliyeti olduğunu belirterek, “İstanbul’da bilhassa ilçe belediyeleri çok daha yoğun bir şekilde konut arsası üretmeli. Belediyeler imar uygulamalarında daha süratli ve etkili olmalıdır. Belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırmaları lazım. Ticari imarı olan parseller ticaret/konuta dönüştürülmeli. Kullanılmayan ticari alanlar konut olmalı” dedi.

Avdagiç, İTO'nun Türkiye milli katılımını gerçekleştirdiği dünyanın en büyük endüstri fuarı Hannover Messe’nin açılışında gazetecilerle bir araya geldi. Gündeme dair soruları yanıtlayan Avdagiç, konut kiralarında son dönemlerde ortaya gelen artışları değerlendirirken, kiraların düşmesine katkı sunacak beş önerisini paylaştı.

İstanbul’da konutu etkileyen en mühim öğenin arsa maliyeti olduğunu kaydeden Avdagiç, “İstanbul’da bilhassa yeni konutlar amacıyla arsa üretilmeli. İstanbul’un en uzak köşelerinde bile arsanın konut maliyeti içerisindeki payı yüzde 60’larda. Merkeze doğru geldiğinizde bu miktar yüzde 75’leri, 80’leri buluyor. Dolayısıyla daha çok konut arsası elde edebiliyor olmamız lazım” dedi.

"Hızlı ve etkin karar, uygun fiyat"
İkinci olarak belediyelerin bu süreçlerde imar uygulamalarında daha süratli ve etkili çalışması gerekliliğini bildiren Avdagiç, “Üçüncü olarak da belediyeler maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması lazım. Dördüncü olarak şu anda ticari imarı olan parsellerin süratli bir şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Son önerimiz ise büyük ticari alanların mühim bir bölümü pandemiye bağlı olarak şu anda kullanım dışı kaldı. Bunların belli kısımlarının konuta çevrilmesi konusu ile ilgili uygulamalarının önünün açılması lazım” diye konuştu.

Sorunun süratli bir şekilde arzı artıracak halledilmesi gerekliliğini kaydeden Avdagiç, “Çok mühim bir inşaat kuruluşunun bizim de çok sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan değerli bir büyüğümüzün bir önerisi oldu. Bir emsal var, 50 bin metrekare bir inşaat yapmaya karar verdim. Siz orada bana yüzde 10 çok imar verin, orada meydana gelen gelir artışıyla da ben sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde sosyal konut inşa edeyim. Burada emsal birse iki vermeyin, artık kenti de boğmayalım” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşsizlik Oranları Belirlendi! İşte Türkiye'deki İşsizlik Tablosu Emeklilere ek zam ödemesi başladı Deh-şete düşüren anlar İşte detaylar --- >> Merkez bankası faiz oranlarını yüzde 25'e çıkardı; TL dolar karşısında yüzde 5'ten fazla değer kazandı