Auto-Created-3
11 Mayıs 2023 ( 90 izlenme )
Reklamlar

İstanbul'da konut krizi: Boş konut sayısı 400 bini geçti

İstanbul'da konut krizi: Boş konut sayısı 400 bini geçti

Kiraların artmasını bekleyen ve yüzde 25 sınırına bağlı kalmak istemeyen mülk sahipleri evlerini kiralamadı. İstanbul'daki boş konut sayısı 400 bini geçti.

Türkiye'deki emlak krizi, İstanbul'daki boş ev sayısında artışa neden oldu. Yüzde 25 sınırını tutturmak istemeyen ev sahipleri ya evlerini kiralamaktan vazgeçiyor ya da kiraların yükseleceğini düşünerek bekliyor.

Sözcü'den Hülya Keskin Oruçoğlu'nun haberine göre, enflasyonun bile altında olan yüzde 25'lik kira artış sınırına bağlı kalmak istemeyen ve kiraların yükselmeye devam edeceğine inanan mülk sahipleri evlerini kiralamaktan vazgeçti. evler ve bekleme süresine adım attı. İstanbul'daki boş konut sayısı 400 bini geçti.

İYİ Kalkınma Politikaları Partisi Genel Başkanı ve İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. bir önceki yıla göre yüzde arttı.

Dr.Özlale, bu artışın iki yılda yüzde 474'e ulaştığını vurguladı. Kira ortalamasının ücret artışından çok daha yüksek olduğunu savunan Prof.Dr.Özlale, "Türkiye'de emlak krizi yaşanıyor" dedi.

Özlale, kira artışını yüzde 25'e çıkaran düzenlemenin uzatılmasına ilişkin şunları söyledi: "Kiraların artmaya devam edeceğine inanan ve yüzde 25'lik sınıra takılmak istemeyen mülk sahipleri ayrılmaya başlıyor. Enflasyonun yüzde 5060 olduğu bir ortamda TÜİK verilerine göre kira artışlarına yüzde 25'lik bir üst sınır koyarsanız kiralar da iptal olacak. İnsanlar evlerini kiralamak istemiyor. Başlıca bu sebeplerden dolayı İstanbul'daki boş konut sayısı 400.000'in üzerindedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası rezervleri 31 haftanın en yüksek seviyesine çıktı! Sosyal konuttan ev alanlar 20 yıl sonra ne kadar ödemiş olacak? İşte merak edilen sorunun cevabı Baklavada fıstık problemi Türkiye'nin dış ticaretinde 5 milyar dolar açık var