Auto-Created-3
01 Nisan 2023 ( 102 izlenme )
Reklamlar

İnternetin Hızına Türkiye Yetişemiyor

İnternet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Günlük olarak yaptığımız hemen hemen her şeyi internet üzerinden yaptık. İnternet üzerinden mesaj alışverişi yapmak, arkadaşlarımızla iletişim kurmak, oyun oynamak, alışveriş yapmak gibi birçok farklı aktivitede bulunuyoruz. Bazılarımız en son ne zaman banka şubesine gittiğimizi hatırlamıyor bile.

Bu nedenle internet hızı da büyük önem taşımaktadır. Elbette ağ üzerinden işlemlerin hızı hepimizin istediği şey. Ancak ortalama internet hızı araştırmasına göre Türkiye bu alanda ortalamanın altında.

5 KİŞİDEN 4'Ü İNTERNET KULLANIYOR

2023 verilerine göre, nüfusun %83,4'ünün, yani beş kişiden dördünün yaşadığı bilinen Türkiye, küresel internet fiyatları sıralamasında bölgede liderliği ele geçirdi.

 Cable.co.uk tarafından gerçekleştirilen ve 219 ülkeyi değerlendiren 2023 Küresel Genişbant Fiyat Tablosu verilerinde Türkiye'de ortalama internet abonelik fiyatlarının 13,17 dolar (253 TL) olduğu açıklandı. 

Türkiye bu rakamla Körfez ve Orta Doğu bölgesinde en ucuz internet bağlantısına sahip ülke olarak öne çıksa da hizmet ve gelir açısından çok geride kaldığını söylemek yanlış olmaz.

Konuyla ilgili olarak Telkotürk Genel Müdürü Emre Eskici şunları söyledi: “Ülkemizde son yıllarda önemli altyapı yatırımları yapılıyor. Türkiye'de internet fiyatlarının dünya sıralamasına göre daha ucuz olduğu sonucuna varsak da, fiyat karşılaştırması yapılırken internet hızı ve kur şokları dikkate alınmalıdır.

KUZEY AMERİKA'NIN EN PAHALI İNTERNETİ

Raporda ABD, Kanada, Grönland ve Bermuda'nın sıralandığı Kuzey Amerika bölgesi, 104,33 dolarla internetin en pahalı olduğu bölge olarak öne çıktı. Kuzey Amerika'yı Okyanusya, Karayipler, Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika izledi. Türkiye dahil bölgedeki en pahalı internetin Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduğu tespit edildi.

Türkiye DÜNYADA 107. Sırada

Her gün 10 milyondan fazla kullanıcının internet hızlarını test etmek için ziyaret ettiği Speedtest'in Şubat 2023 internet hız verileri, Türkiye'nin 32,65 megabit genişbant internet hızı ile dünyada 107. sırada yer aldığını gösterdi. 

Dünya genelindeki ortalama indirme hızının ise 78.62 megabit olduğuna dikkat çekiliyor. Bu açıdan Türkiye'nin ortalamanın altında bir internet hızına sahip olması dikkat çekicidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

OPEC+'dan pandemi öncesi seviyelere dönme isteği Son Dakika: TÜİK, Ocak-Mart 2022 dönemine ilişkin GSYİH verilerini yayınladı. 6 balıkçı 37 bin lira değerinde dev yayın balığı yakaladı: Kilosu 250 TL'den satılacak Büyükhanlı Holding'in varisi Cem Büyükhanlı, Bebek'teki evinde ölü bulundu