Auto-Created-3
13 Şubat 2024 ( 30 izlenme )
Reklamlar

İnşaat ustaları isyanda: '70 bin liraya çalışacak elaman bulamıyoruz'

İnşaat sektöründe nitelikli eleman eksikliği giderek artarken, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, işçilerin aylık ücretlerinin 50 bin TL'yi aştığını ve sektörde eleman sıkıntısı yaşandığını belirtti. Özellikle sıva, demir, kalıp, boya ve inşaat ustaları gibi uzmanlık gerektiren alanlarda eleman bulma sorunu yaşanıyor. Bu durum, projelerin zamanında tamamlanmasını ve maliyetlerin kontrol altında tutulmasını zorlaştırarak, işverenleri olumsuz etkiliyor.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, İzmir'in en çok konut üreten ilçelerinden biri olan Torbalı'da inşaat sektöründe çalışacak eleman eksikliği yaşandığını ifade etti. Özellikle kalıp, sıva, demir gibi beceri gerektiren mesleklerde eleman sıkıntısı yaşandığını belirten Olgun, gençlerin inşaat sektörüne ilgi göstermemesiyle bu sorunun daha da derinleştiğini dile getirdi.

Olgun, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inşaat sektöründe işçi maaşlarının ortalama 50 bin TL'yi aştığını ve günlük yevmiyelerin 2 bin TL'ye kadar çıktığını söyledi. Bu durumun, beyaz yakalı çalışanların maaşlarından bile daha yüksek seviyede olduğunu vurguladı. Ayrıca, konut satışlarında yaşanan düşüşün de müteahhitleri etkileyerek işçi bulma konusunda zor duruma soktuğunu belirtti.

Kalifiye eleman eksikliğinin, projelerin zamanında tamamlanmasını ve kalite standartlarını karşılamayı zorlaştırdığını vurgulayan Olgun, inşaat sektöründeki bu sorunun hem müteahhitlere hem de vatandaşlara büyük sıkıntılar doğurduğunu ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tarım Kredi'den bir güzel haber daha! 30'dan fazla üründen sonra şimdi de kasap reyonunda indirim var Bakan Şimşek ve Hafize Gaye Erkan Suudi Arabistan'a gidiyor! Asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Işıkhan'dan uzlaşı mesajı Eve dönerken