Auto-Created-3
16 Kasım 2023 ( 41 izlenme )
Reklamlar

İndirim yalanıyla vatandaşı kandıranlara 11 ayda 92,5 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, vatandaşları kandıran ve yanıltan firmalara karşı mücadele kapsamında 11 ayda 92,5 milyon lira idari para cezası uyguladı. Bu cezalar, aldatıcı reklam veren, yanıltıcı kampanyalar düzenleyen ve tüketicileri istismar eden şirketlere yönelik bir önlem olarak alındı.

Reklam Kurulu, özellikle "Efsane Kasım" ve "Şahane Cuma" gibi büyük indirim kampanyalarını yakından inceledi. Bu tür kampanyalarda çeşitli ürünlerde yapılan indirimlerin gerçekte olduğundan daha fazla gibi gösterilmesine yönelik aldatıcı reklamlara ve haksız ticari faaliyetlere odaklandı.

Bu ay içinde incelenen 176 dosyanın 153'ü mevzuata aykırı bulundu. Toplamda 16,7 milyon lira idari para cezası, durdurma cezası ile birlikte kesildi. İncelemeler sonucunda, tüketicileri aldatan ve yanıltan reklamlar ile haksız ticari faaliyetlerin önüne geçmek adına ciddi önlemler alındı.

Ayrıca, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların da göz önünde bulundurulduğu belirtiliyor. Takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünler gibi doğrudan tüketicilerin kullanımına yönelik ürün reklamları da incelenerek, tüketicileri yanıltan ve sağlık açısından risk oluşturan durumlar tespit edildi.

Toplamda 11 ayda 1838 dosya değerlendirmeye alındı ve bu dosyalar arasında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edilen 1623 dosya için 92,5 milyon lira idari para cezası uygulandı. Bu adımlar, tüketicilerin haklarına saygı gösterilmesi ve adil ticaretin teşvik edilmesi amacıyla atılmıştır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜBİTAK 2023 yılında uzay teknolojilerinde söz sahibi olacaklarını vurguladı. Kendi evini yapmak isteyen depremzedelere 500 bin TL hibe verilecek YSK Başkanı Açıkladı: Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Afrika, Avrupaya Katkı Sağlayabilir mi?