Auto-Created-3
24 Haziran 2023 ( 46 izlenme )
Reklamlar

İhracatta Rekor Kırıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"İhracatımız 23 Haziran 2023 itibarıyla günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon doları buldu. Günlük 2 milyar dolar ihracat eşiği aşıldı."

(Günlük ihracat değeri, 1977 yıllık ihracatını (1 milyar 753 milyon dolar), 1999'daki aylık ihracat değerlerini (Ağustos: 1 milyar 940 milyon dolar) geride bıraktı.)

Dünya ekonomisinin ve dünya ticaretinin zayıf gelişmesine rağmen bu tarihi günlük ihracat değeri, ihracatçılarımızın dinamizmini ve gücünü göstermektedir. Gerçekten de, avro bölgesinde Haziran 2023 için Satın Alma Yöneticileri Ön Endeksi (PMI) 43,6'ya gerilerken, en büyük ticaret ortağımız Almanya'da 37 ayın en düşük seviyesi olan 41,0 oldu.

Önümüzdeki dönemde önceliğimiz; Katma değeri yüksek ihracatta sürekli artışın sağlanması ve ithalat ihtiyacının azaltılması yoluyla bir yandan sağlıklı büyüme ortamının sağlanması, diğer yandan makroekonomik istikrarı etkileyen dış kaynak baskılarının azaltılması.

Ayrıca, makroekonomik istikrarın tesisi ile birlikte yatırım için uygun ortam oluşturulacak, katma değeri yüksek yatırım, üretim ve ihracat zincirinin güçlü işleyişi için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünya Bankası'ndan Türkiye için "enflasyon" tahmini Tesla, 2 milyondan fazla aracı otopilot yazılımını güncellemek için geri çağırdı Fatih Kacır: Her türlü hava koşulunda gece-gündüz kullanılabiliyor Dolar/TL değer kazancıyla başladı