Auto-Created-3
18 Mart 2023 ( 72 izlenme )
Reklamlar

İhracatçılardan Asgari Ücret Açıklaması: 500600 Dolar Olursa Rekabet Gücümüzü Kaybederiz

İhracatçılardan Asgari Ücret Açıklaması: 500600 Dolar Olursa Rekabet Gücümüzü Kaybederiz

TİM Başkanı olan Mustafa Gültepe'nin açıklamasında, milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret beklentisini şu şekilde açıkladı. Gültepe, "2023'te üretici ve ihracatçı 500600 dolar (9,31511.178 lTL) gibi rakamlara ulaşırsa rekabet gücümüzü çok daha fazla kaybederiz" dedi.

Mustafa Gültepe, milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Gültepe, şunları kaydetti:

"İki tarafı da memnun eden bir sonuç bekliyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu yerde beklentiler her zaman yüksektir. Bunu 2022 yılında da yaşadık. Ocak ve Temmuz aylarında iki zam yapıldı. Fiyat teklifçileri ve satıcıların çok duyarlı olması ve fiyatları bu çerçevede yükseltmesi gerekiyor." dedi.

Sözlerine devam eden Gültepe;
"Enflasyon yükselirken döviz kuru aynı kalırsa Türkiye rekabet gücünü kaybeder. Mevcut piyasalarda şuanda bir durgunluk söz konusudur. 2023 yılında üretici ve ihracatçı asgari ücrette 500 ila 600 dolar (9.315 ila 11.178 lira) gibi rakamlarla karşılaşırsa rekabet gücümüzü çok daha fazla kaybederiz. 2023 için belirlediğimiz 275 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşma şansımız bu çerçevede olmayabilir." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez bankası faiz oranlarını yüzde 25'e çıkardı; TL dolar karşısında yüzde 5'ten fazla değer kazandı İBB "deprem" raporu hazır! İşte İstanbul'da acil dönüştürülmesi gereken 7 ilçe Kamu işçisinin zam pazarlığında taban ücretler ve zamlar gündemde Bakan Şimşek'ten merkez bankası rezervlerindeki sert artışa ilişkin ilk açıklama: Tasarruf etmeye devam edeceğiz