Auto-Created-3
31 Mayıs 2023 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Gözler Vaat Edilen Maaş Zamlarında

Parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Yeni kabine önümüzdeki günlerde açıklanacak. Yeni kurulacak kabinenin ilk konusu asgari ücret, memur maaşları ve emekli maaşlarına zam olacak. AK Parti'nin seçim beyannamesi ve kampanyasında sosyal güvenlikle ilgili yeni vaatler yer alacak.

Ocak ayında memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapıldı. Memur maaş artışının 13,52 puanını, SSK ve BAĞKUR maaş artışının 14,60 puanını normal zamdan sapan sosyal yardım artışı oluşturdu. Ek bir düzenleme yapılmadığı takdirde Temmuz ayındaki SSK ve BAĞKUR emekli maaşları, OcakHaziran dönemindeki enflasyon oranına tekabül etmekte; 

Memur maaşları ve emekli memurların aylıkları 6 aylık enflasyon oranının yaklaşık 2 puan altına yükselecek. Ancak emekli maaşlarındaki kademeli artış ve en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilecek olması nedeniyle 6 aylık enflasyon farkının üzerine çıkması bekleniyor.


En düşük emekli maaşı 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya, ardından 2023'te 7 bin 500 liraya çıkarıldı. Buna göre, en düşük emekli maaşı alanların sayısı 9,5 milyon kişi olarak gerçekleşti. İşçinin hayatı boyunca asgari ücret veya benzeri bir ücret üzerinden 10 bin 800 gün ikramiye ödeyerek, işçinin ise 3 bin 600 gün ikramiye ödeyerek emekli maaşı 7 bin 500 lira olarak düzenlendi. Bu durum, daha önce yüklü miktarda emekli maaşı alan emeklilerin tepkisini çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin seçim sonrası göreve başlamasının ardından ilk yapılacak işlerden birinin emekli maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olan vatandaşları memnun etmek olduğunu söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ikramiye gününü dikkate alarak bu konuda bir derecelendirme yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu sektörü çalışanlarının en düşük maaşını 22 bin liraya yükselttikten sonra yaptığı açıklamada, memurların en düşük maaşını da aynı seviyeye getireceklerini söyledi. 

En düşük memur maaşının 15 bin liraya çıkarılmasının enflasyon farkı ve refah payında da benzer bir artışı sağlayacağını açıkladı. Memur maaşlarına yapılan bu artışlar otomatik olarak emekli memurların aylıklarına yansıtılmaktadır.

Erdoğan, konuyla ilgili çalışmaların Temmuz ayına kadar tamamlanması talimatını verdi. Haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. Emekli maaşları ve memur maaşlarını artırmaya yönelik mevzuatın, altı aylık enflasyon farkının netleşmesinin ardından Temmuz ayının ilk yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor.


ASGARİ ÜCRET 500$

Geçen yıl Ocak ayında 5 bin 444 lira olan brüt asgari ücret, bu yıl Temmuz 2022'de 6 bin 471 liraya, bu yıl Ocak ayında ise 10 bin 88 liraya yükseltildi. Geçen yıl Ocak ayında 4 bin 253,40 lira olan net asgari ücret, bu yıl Temmuz ayında 5 bin 500,35 liraya, Ocak ayında ise 8 bin 506,80 liraya yükseldi. Geçen yıl ocak ayına göre asgari ücret yüzde 100 arttı.

Asgari ücretin yıl sonuna kadar aynı kalacağı açıklansa da seçim döneminde Temmuz ayında ara zam sözü verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin net asgari ücreti 500 dolara çıkaracaklarını söyledi. Dolar kuru hala 20 liranın üzerinde. Net asgari tutarı 500$'a çıkarmak, en az 10.000 liraya çıkarmak demektir. Bu durumda geçen yıl Ocak ayına göre yüzde 17,6, Ocak ayına göre ise yüzde 135 artış var.

Bağ Kur'un bonus günü azaltılacak

Yeni hükümetin gündeminde başka önemli düzenlemeler de var. Bunlardan ilki BAĞKUR üyelerinin prim günlerinin SSK ile uyumlu hale getirilmesidir. BAĞKUR'da kadın ve erkekler 9000 gün ikramiye ile emekli olabiliyor. Bu konudaki yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte küçük işletme sahipleri için emeklilik prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200'e düşecek.

Bu durumda, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılığa başlayan BAĞKUR'luların halen 7.200'den fazla prim günü vardır, ancak 9.000 gün bekledikleri için EYT'den yararlanamazlar ve yasa yürürlüğe girdiğinde hemen emekli olabilirler.

EV KADINI İÇİN KOLAY EMEKLİLİK

İşsiz olanlar isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olabiliyor. Ev hanımları da bundan faydalanabilir.

Ev hanımlarının emekli olmalarını kolaylaştırmak için primlerinin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi planlanıyor. Şu anda isteğe bağlı sigortalarda en düşük prim aylık 3.2002,56 TL. Eğer

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 balıkçı 37 bin lira değerinde dev yayın balığı yakaladı: Kilosu 250 TL'den satılacak Fatih Altaylı 'Artık yeter' dedi Herkes merak ediyor! Yılbaşında yasak. varmı ne kadar Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk