Auto-Created-3
10 Mart 2024 ( 14 izlenme )
Reklamlar

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu yükseltti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu 'B2'den 'B+'ya yükseltirken, not görünümünü de durağandan pozitife çıkardı.

Fitch Ratings, bugün Türkiye ile ilgili raporunu yayınladı. Raporda Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesiyle birlikte not görünümünün pozitife çıkarıldığı belirtildi.

Kuruluşun yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "B"den 'B+'ya yükseltildiği ve not görünümünün "pozitif" olarak belirlendiği ifade edildi. Bu yükseltmenin, Türkiye'nin para politikası sıkılaştırmasının beklenenden daha etkili olması gibi faktörlere dayandığı vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye'nin dış likidite risklerinin azaldığı ve enflasyon beklentilerinin hafiflediği belirtilerek, bu durumun olumlu dış finansman koşulları ve güçlü likidite tamponları gibi faktörlere yansıdığı ifade edildi.

Öte yandan, Fitch Ratings'in Türkiye'nin büyüme oranını 2025'te yüzde 3,1'e çıkabileceği öngörüsünde bulunduğu kaydedildi. Ancak, mart ayındaki yerel seçimlerin politika değişikliğine yol açmasının beklenmediği belirtildi.

Son olarak, Fitch Ratings'in Türkiye'ye ilişkin bir sonraki değerlendirmesinin 6 Eylül'de yapılacağı planlandığı belirtildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hükümet düğmeye bastı! İşte Meclisin açılmasıyla birlikte atılması gereken 5 önemli adım Akaryakıt indirimi geliyor! Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 75 kuruşluk indirim geliyor. Erdoğan, Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasını feshetmesini sordu Özel okul ücretlerinin zam hesabı değişti! İşte yeni formül