Auto-Created-3
04 Ağustos 2023 ( 54 izlenme )
Reklamlar

Enflasyon Temmuz'da neden zirve yaptı? Merkez bankası üç gerekçe gösterdi

Enflasyon Temmuz'da yüzde 9,49 artarak yüzde 47,83'e yükseldi. Aylık enflasyon böylece 1,5 yılın en yüksek noktasına ulaştı. Merkez bankası, vergi artışları, kurdaki artış ve ücret artışlarının Temmuz ayı enflasyonunda etkili olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Geçen ay yüzde 9,49 artan enflasyon, aylık bazda 1,5 yılın zirvesine ulaştı. Merkez bankası, Temmuz Fiyat Gelişmeleri raporunda enflasyondaki keskin yükselişten üç faktörün sorumlu olduğunu tespit etti.

Merkez bir numara

Merkez bankası, Temmuz ayı enflasyonundaki artışın nedenlerine ilişkin olarak şunları söyledi: "Tüketici fiyatları Temmuz ayında tarihi Temmuz trendine göre yüzde 9,49 arttı ve yıllık enflasyon 9,62 puan artarak yüzde 47,83 oldu. Bu gelişmede fiyat artışlarının yanı sıra nedenleri de sayılıyor.” Ele alınan kalemlerde Türk lirasının değer kaybetmesi ve ücret artışı etkili oldu. açıklama yaptı.

AKARYAKIT FİYATLARININ AYLIK ARTIŞA ETKİSİ

Merkez bankası raporun devamında şunları kaydetti: “Bu dönemde tüm ana gruplarda yıllık enflasyon yükseldi. Aylık bir analiz, başta enerji olmak üzere tüm alt gruplarda yüksek artışlar gösterdi. Enerji şirketi fiyatlarındaki artışın yanı sıra vergi ayarlamaları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarının etkisi. kalemi çekti.

“Gıda fiyatları çok arttı”

Yüksek ve hızlı döviz kuru akımlarına sahip olan dayanıklı tüketim malları, temel emtia enflasyonunun ana belirleyicisi olmaya devam etmiştir. Hizmet grubundaki aylık fiyat artışı alt gruplara dağılarak bir önceki aya göre önemli ölçüde arttı. Bakkaliye fiyatları bir önceki aya göre önemli ölçüde artarken, mevsim ortalamasının aksine artış gösteren yaş meyvesebze grubu öncülük etti. 

Bu dönemde üretici fiyatları aylık olarak bir önceki aya göre yüksek artış kaydetmiştir. Bu tahmin kapsamında, B ve C göstergeleri için mevsimsellikten arındırılmış verilerdeki aylık artış oranı bir önceki aya göre önemli ölçüde artarken, göstergeler için yıllık enflasyon oranı da yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolarda yükseliş sürüyor! İşte döviz kurunda son durum Asgari ücret belirlemede uzlaşı sağlanamadı! AFFET BENİ BABACIĞIM Doğalgaz 2023’ün İlk Çeyreğinde Kullanılacak