Auto-Created-3
23 Mart 2023 ( 121 izlenme )
Reklamlar

En Düşük Emekli Maaşı "8500 TL" Teklifi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi!

2023'ün ilk yarısı için memur ve emeklilere yüzde 30 zam yapıldı. Bu artış yetersiz bulunurken, İYİ Parti'den dikkat çekici bir hamle geldi. 

İYİ Parti'den milletvekilleri, "en düşük emekli maaşı asgari ücrete çıkarılsın" önerisinde bulundu. Ancak başvuru AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifinde düzenlenmek üzere “en düşük emekli maaşının asgari ücrete yükseltilmesi” teklifini masaya yatırdı.

Açlık Sınırına Dikkat Çekildi

Teklifin gerekçesinde açlık sınırına dikkat çekilerek, “Emeklilerimizin sorunları ekonomik hayatın sorunlarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. 

Refah devletinin en temel gereği, ömrünün büyük bir bölümünü çalışarak geçiren ve sonrasında emekli aylığına hak kazanan emeklilerimizin mutlu, huzurlu ve ekonomik olarak refah içinde bir yaşlılığa erişmelerini sağlamaktır.

” Açlık sınırının 8.130 TL civarında olduğu bir ülke şartlarında emeklilerimiz 5.500 TL asgari ücretle hayatlarına devam edebiliyor. Bu amaçla teklifimiz en düşük emekli maaşını en düşük ücret olarak kabul edilen asgari ücrete eşit hale getirmeyi amaçlamaktadır” denildi.

MHP ve AKP'nin Oylarıyla Red Kararı Verildi

Emeklileri büyük ölçüde rahatlatacak teklif AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi. Böylece en düşük emekli maaşı 5.500 TL seviyesinde kaldı.

Yüzde 30 Zam Oranı Açıklandı

2022 enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşları da açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023'te ilk kez yüzde 25'lik zam oranını açıkladı. Ancak oranın yetersiz kalması üzerine artış oranı yüzde 30'a çıkarıldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dedektör İle Sahilde Gezerek Ziynet Eşyalarından Ek Gelir Sağlıyor İstanbul'daki düğün sektörü Salı gününün resmi tatil olmasını istiyor Halil İbrahim Balcı, "Türkiye'nin her yerinde 300 gram pide 10 liradan satılıyor" Bakan Nebati: "Birçok üründe indirim yapan firmalarımızı yürekten kutluyorum"