Auto-Created-3
11 Nisan 2023 ( 60 izlenme )
Reklamlar

En düşük emekli aylığı 3500 TL’ye yükseliyor

Devlet Memurları Kanunu'nda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin komisyondaki görüşmelerinde AK Parti ve MHP milletvekilleri, emekli aylığına dair önerge sundu.

Kabul edilen önergeyle yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya yükselecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, öneri sahibi milletvekillerinin ve muhalefet milletvekillerinin en düşük emekli maaşının 3 bin liraya yükseltilmesini az bulduğunu dile getirerek, komisyon delegesi milletvekillerinin rakamın daha yüksek olması konusu ile ilgili kendileriyle istişarede bulunduğunu belirtti.

Elitaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdikleri istişareler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdikleri değerlendirmeler neticesinde Cumhur İttifakı olarak en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olmasını komisyon üyelerinin takdirine sunduklarını ifade etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da alt sınırın 3 bin 500 liraya çıkartılmasının yetersiz bulunduğunu ifade ederek, alt sınırın açlık sınırı olan 6 bin 391 liranın üstünde olması gerekliliğini söyledi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, 2 bin 500 ya da 3 bin 500 lirayla geçinmenin imkânsız bulunduğu görüşünü dile getirerek, alt sınırın asgari ücretten daha az olmamasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, katkılara ya da eleştirilere değer verdiklerini belirterek, imkanlar kapsamında bir artış yapıldığını ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Iphone 14’ün Piyasaya Çıkması Beklenirken Fiyatı da Merak Konusu Araç sahipleri dikkat! Benzin fiyatına 2 lira 21 kuruş zam Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis imzaları attı! İşte Yunanistan'la yeni bir sayfa açacak bildirinin detayları