Auto-Created-3
10 Aralık 2023 ( 56 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralandı! Listede Türkiye'den 17 kurum var

Quacquarelli Symonds'un (QS) 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması raporuna göre, dünyadaki en iyi 500 üniversite arasında 6, ilk binde ise toplamda 17 Türk üniversitesi yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi, ilk 500'de yer alan Türk üniversiteleri olarak sıralandı. İlk binde ise bu 6 üniversiteye ek olarak Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi bulunuyor.

QS'nin sıralamasında İTÜ, çevresel sürdürülebilirlik göstergesinde mükemmel performans sergileyerek dünya sıralamasında 44. sırada yer aldı ve Batı Asya ülkeleri arasında lider konumda bulunuyor. 'Eşitlik' göstergesinde ise Koç Üniversitesi dünya sıralamasında 99. sırada yer alarak bölgesinin en iyi üniversitesi oldu.

'Bilgi alışverişi' göstergesinde Türkiye, iş birliği, kaynak paylaşımı ve topluluk katılımı ölçütleri ile bölgesinin en iyisi olarak öne çıktı. Bu göstergede ODTÜ ve Hacettepe dünya sıralamasında ilk 100 içinde yer alarak Türkiye'nin başarısını destekledi.

'Yönetişim' kategorisinde ise İTÜ Asya'da 153. sırada, Bilkent ve Gazi üniversiteleri ise dünya sıralamasında ilk 100'e giren 3 Türk üniversitesi oldu.

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, Türk üniversitelerinin sosyal kapsayıcılık ve iş birliğine odaklandığını belirterek, eğitim kalitesini ve endüstri ile bağları güçlendirmelerini önerdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yozgat'ta ucuz et kuyruğu Ramazan öncesinde arttı Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi satılığa çıktı! Hisse başına 60 euro istiyor Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi İzmir'de grevin 2. günü: Otobüs durakları kalabalık, trafik felç oldu