Auto-Created-3
13 Nisan 2023 ( 90 izlenme )
Reklamlar

Deprem Sonrası Hasar Tespit İşlemi Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş'ta 10 ili etkileyen depremlerin ardından gözler yapı denetimlerine çevrildi. Deprem sonrası binalarda hasar nasıl belirlenir? Binaların sismik güvenliği nasıl belirlenir?

Kahramanmaraş depremlerinin ardından hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından Kayseri, Niğde ve Kilis'in de aralarında bulunduğu depremden etkilenen 13 ilde gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları kapsamında, bugüne kadar 1 milyon 279 bin 576 bağımsız birimde hasar tespit çalışması yapıldı. 

Yürütülen çalışmalar kapsamında 33.000 143 binada 153.506 bağımsız birimin acil yıkım, ağır hasar ve yıkım ihtiyacı olduğu tespit edildi. 

6.849 binada 46.640 bağımsız ünitenin orta hasarlı, 59.995 binada 439.647 bağımsız ünitenin hafif hasarlı ve 108.840 binada 535.490 bağımsız ünitenin hasarsız olduğu tespit edilmiştir.

Hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı veya ağır hasarlı gibi terimler ne anlama gelir? Yapı denetim raporları ne kadar anlamlı?
Mühendisler Odası deprem hasar ve tehlike raporlarına göre prosedür şu şekildedir:

Depremden Sonra Hasar Tespit Çalışmaları

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen görevliler tarafından yapılan deprem sonrası değerlendirme gözlemseldir ve hasar tespitine hizmet eder.

Bu süreç binanın depreme dayanıklı olup olmadığını değil, binanın deprem öncesi durumunu koruyup korumadığını belirlemez.

Bu bulgu, olası bir yenilenen depremde yapının hasar görüp görmeyeceği konusunda herhangi bir bilgi vermemektedir. Beton çekirdek alımı, inşaat demiri (demir) tespiti veya proje uygunluğu kontrol edilmez.

Kısa bir gözlemsel çalışma, depremin binanın statiğine zarar verip vermediğini belirleyecektir.

Bu tespit sonucunda bina hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı veya ağır hasarlı olarak sınıflandırılır.

Bina ciddi veya orta derecede hasarlı ise kullanılamaz hale gelir ve boşaltılması gerekir.

Orta hasarda kullanmaya devam etmek için Parlatma gerektirir.

Hasarsız veya hafif hasarlı ise gerekli onarımlar yapılarak kullanılmaya devam etmesi sağlanır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Otomobil dolandırıcılarının yeni yöntemi: Depremde hasar gören araçların şaselerini kullanıyorlar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Önde gelen ekonomiler, Türkiye'yi yatırım için radarına aldı Yılın ilk enflasyon verisi açıklandı: Yıllık enflasyon TÜİK'e göre yüzde 65, ENAG'a göre ise yüzde 129. Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! memur ve emekli maaşlarına yapılacak tahmini zam oranları haberimizde