Auto-Created-3
28 Temmuz 2023 ( 102 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz politikasına müdahale ederse ne yapacak? Erkan soğukkanlılığını gösterdi

Hafize Gaye Erkan'ın merkez bankası başkanı olarak atanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz politikasına müdahale edip etmeyeceği tartışması yaşandı. Bugün yeni dönem için önemli mesajlar veren Erkan, 

“TCMB tam bağımsız bir kurumdur. Atacağımız adımlar veri odaklı ve şeffaf olacak. Aksi düşünülemez.” Alınan kararların siyasi otoriteden bağımsız olduğunu açıkladı.

Mehmet Şimşek'in Maliye ve Hazine Bakanlığı'na atanmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Hafize Gaye Erkan, bugün yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Erkan, merkez bankasının bağımsızlığının ve alınan kararların siyasi otoriteden bağımsız olacağını vurgulayarak yeni dönem için önemli mesajlar verdi.

2 AYDA 900 TABAN PUAN ARTIRIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni dönemde faiz politikasına müdahale edip etmeyeceği bir süredir tartışılıyor. Yaklaşık iki ay önce cumhurbaşkanlığını devralan Erkan, siyasi çıkarlarda sert adımlar attı. Seçim öncesi yüzde 8,5 olan faiz oranı, yeni hükümetle birlikte Haziran'da yüzde 15'e, Temmuz'da ise yüzde 17,5'e yükseltildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MÜJDEYİ VERDİ! Bakan Işıkhan, memur maaşlarına ilişkin düzenleme hakkındaki sorulara yanıt verdi Istranca Ormanları'nda mantar bolluğu! Vatandaşlar kilosunu 150 liradan satıyor Aile Destek Programı kapsamında sosyal yardım ödemeleri hesaplara ne zaman yatacak?