Auto-Created-3
25 Temmuz 2023 ( 82 izlenme )
Reklamlar

CHP, ek MTV alımını öngören yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP, ek MTV alımını öngören yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, ek MTV alımını öngören yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruyla ilgili olarak, "Bu konunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ağır bir yük oluşturmaması için Anayasa Mahkemesi'nin hem yürütmenin durdurulmasına hem de yürütmenin kaldırılmasına karar vermesini temenni ediyoruz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, partisi adına Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) getirilen Kanun Hükmünde Kararname'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Yargıtay'a yaptığı başvurunun ardından gazetecilere açıklama yapan Günaydın, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinin Ekonomik Zararlarının Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında toplanacak fonların sadece dörtte birinin deprem harcaması için kullanılacağını iddia etti.

Günaydın, bunun "hukuk devleti", "refah devleti", "eşitlik", "adalet", "vergilemenin evrenselliği ve adaleti" ve "herkesin mali gücüne göre vergilendirilmesi" gibi anayasal ilkeleri ihlal ettiğini savunarak, Yargıtay'ın daha önceki iki düzenlemeyi de benzer şekilde bozduğunu söyledi.

Günaydın, kararnamede yer alan "vergi payının mahalli idarelere aktarılmaması" maddesinin kaldırılmasını istediğini söyledi.

Günaydın, MTV eki içeren düzenlemenin "hukuka aykırı ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açma ihtimali" nedeniyle durdurulmasını istediklerini belirterek, "Bu konunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ağır bir yük getirmemesi için Anayasa Mahkemesi'nin hem yürütmenin durdurulmasına hem de kaldırılmasına karar vermesini temenni ediyoruz." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

NORMALE DÖNÜŞ İÇİN TARİH VERDİ Kamu işçisinin zam pazarlığında taban ücretler ve zamlar gündemde Iphone Temmuz ayı ara zam sonrası asgari ücret ne olacak? İşte odaklanmanız gereken 3 formül