Auto-Created-3
31 Ocak 2024 ( 26 izlenme )
Reklamlar

Biden'a kafa tutan Texas, ekonomik gücüne güveniyor! Pamuk da onda petrol de

Teksas Valisi Greg Abbott'un, ABD Yüksek Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen Meksika sınırına dikenli tel çekmeye devam edeceğini açıklaması, Texas ile federal hükümet arasındaki gerginliği artırdı. Texas'in bu durumda başvurduğu en büyük güç ise ekonomik potansiyeli. ABD'nin en büyük petrol üreticisi olan Texas, 2022 yılında 1.8 milyar varil ham petrol üreterek büyük bir ekonomik güç sergiledi.

Texas'ın ekonomik gücü, gerginlikle birlikte göçmen işgücünün de dikkat çeken bir rol oynamasını sağlıyor. Texas, iş gücünde düzensiz göçmenlerin etkisiyle öne çıkıyor. Texas'ın toplam nüfusu 30 milyonken, göçmen nüfusu 4.9 milyon olarak kaydedilmiş durumda. Bu durum, eyaletin ekonomisine katkı sağlayan bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Ayrıca Texas, büyükbaş hayvan sayısında ABD genelindeki yüzde 13'lük bir paya sahiptir. Petrol ve pamuk üretimindeki lider konumuyla öne çıkan Texas, ABD'deki en büyük gayri safi hasıla üreten iki eyaletten biridir. Teksas Valisi Abbott'un Meksika sınırındaki güvenlik önlemleriyle ilgili aldığı karar, eyaletin kendi ekonomik gücüne dayanarak federal politikalara karşı durma eğilimini gösteriyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Şimşek: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız Tarım ve Orman Bakanlığı Yüzlerce Personel Alacak! İşte Kadrolar... Muş Belediyesi'nde işçilere yüzde 115 zam yapıldı Tahvil piyasalarında resesyon ve enflasyon endişesi