Auto-Created-3
27 Ekim 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Beyaz altında hasat başladı! Üretici verimden de kaliteden memnun

Batman'da, "beyaz altın" olarak bilinen pamuk hasadı başladı. Bu yılki verimden ve kaliteden memnun olan çiftçiler, ton alım fiyatının 23,500 ve 25,000 TL aralığında olması gerektiğini ifade ettiler.

Batman'da, gıda, tekstil, kozmetik ve biyodizel ürünlerinde hammadde olarak kullanılan pamuk hasadı için 65 çiftçinin ekim yaptığı 4,500 dekarlık alanda çalışmalar başladı. Dekar başına 650 kilo pamuk elde eden çiftçiler, tarım makineleriyle hasat işlemini gerçekleştirerek, ürünlerini Çukobirlik'in alım ofislerine gönderiyorlar.

Çukobirlik Şube Başkanı Erkan Kağba, bu yıl 3,500 ton rekolte beklentisi olduğunu belirterek, ön alım fiyatını 19,200 TL olarak belirlediklerini açıkladı. Devletin de ton başına 2,173 TL destek sağladığını ifade eden Kağba, pamuğun Batman'da önemli bir ürün olduğunu vurguladı.

Kağba, çiftçilerin beklentilerinin ton fiyatının 23,500 ile 25,000 TL arasında olması olduğunu belirtti ve pamuk ekiminin yaygınlaşması için çırçır, iplik, kumaş ve yağ fabrikalarının kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Pamuk çiftçisi Ahmet Çınar da bu yıl ektikleri pamuğun gayet güzel ve verimli olduğunu ifade ederek, diğer çiftçilere de pamuk üretimini tavsiye etti. 200 dönüm arazisine ekim yaptığını belirten Çınar, memnuniyetini dile getirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dönemdeki zamlar yüzünden hükümetin hedefi haline gelen Zincir marketler mühürlenmeye başladı Dolar 18.80 lira bandında dolanıyor, euro ve altında gerileme sürüyor. TCMB, Şubat ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayınladı. Dikkat Etmeniz Gerekenler